Јужноамериканско првенство во фудбал 1975, попознато како Копа Америка 1975 — 30-то издание на Копа Америка, главниот интернационален фубдалски турнир за државните репрезентации од Јужна Америка. Натпреварувањето било организирано од КОМНЕБОЛ, главното тело на Јужноамериканскиот фудбал, и се одржало во Бразил од 17 јули до 28 октомври 1975 година. За прв пат, првенството немало фиксен домакин, туку сите натпревари се играле во текот на пет месеци во секоја земја која зела учество на турнирот. На турнирот учествувале 10 репрезентации.

Копа Америка 1975
Лого на првенството
Податоци за првенството
Датум на одржување17 јули28 октомври 1975.
Екипи10 (од 1 конфедерација)
Стадиони12 (во 11 градови домаќини)
Финални резултати
Шампион  Перу (2-ри)
Второ место  Колумбија
Трето место  Бразил
Четврто место Уругвај
Статистики на првенството
Број на натпревари25
Постигнати голови79 (3.16 по натпревар)
Гледачи1,053,000 (0 по натпревар)
Голгетер Колумбија Е. Дијаз
 Аргентина Луке
(по 4 гола)
Најдобар играч Перу Кубиљас[1]
КОНМЕБОЛ
КОНМЕБОЛ
1979

Турнирот бил освоен од страна на Перу [2] кој во финалето ја совладал репрезентацијата на Колумбија. Во полуфиналето се натпреварувале Перу и Бразил. Во првиот натпревар Перу победил со 3:1, додека во вториот натпревар Бразил победил со 2:0. Со ова резултатот бил израмнет на 3:3. Федерациите на Бразил и Перу донеле одлука со ждрепка да го одлучат победникот. Се шпекулирало дека ќерката на перуанскиот функционер Теофило Салинас извадила пластично замрзнато ливче, на кое пишувало „Перу“ од гласачката кутија. Поранешните играчи Перси Рохас и „Панадеро“ Дијаз еднаш коментирале за ова: „Не знам, но легендата вели дека Салинас го оладил гласачкото ливче пред ждрепката, а девојката го земала најстуденото“, изјавил Перси. „Важно е што Перу отиде во финалето, ја победивме Колумбија и бевме шампиони. Останатото се шпекулации“, изјавил Бејкер.[3].

Учесници уреди

На турнирот учествувале 10 репрезентации: Боливија, Перу, Бразил, Колумбија, Еквадор, Парагвај, Аргентина, Уругвај, Чиле и Венецуела. Секоја екипа одиграла по два натпревари со секој од својата група. Победникот од секоја група се пласирал во завршната фаза на турнирот. За победа биле доделувани два бода и еден за нерешено.

1.   Аргентина
2.   Бразил
3.   Парагвај
4.   Перу
5.   Колумбија
6.   Боливија
7.   Еквадор
8.   Уругвај
9.   Чиле
10.   Венецуела

Градови-домакини и стадиони уреди

Каракас, Венецуела Бело Орисонте, Бразил Росарио, Аргентина Сантјаго, Чиле Оруро, Боливија Лима, Перу
Олимпико Минеирао Хиганте де Ароито Насионал Хесус Бермудез Насионал
Капацитет: 23.940 Капацитет: 72.000 Капацитет: 45.465 Капацитет: 66.660 Капацитет: 33.000 Капацитет: 50.000
           
Лима, Перу Богота, Колумбија Гвајакил, Еквадор Кито, Еквадор Асунсион, Парагвај Монтевидео, Уругвај
Алехандро Виљануева Ел Кампин Модело Олимпико Атахуалпа Дефенсорес дел Чако Сентенарио
Капацитет: 33.938 Капацитет: 36.343 Капацитет: 42.000 Капацитет: 35.742 Капацитет: 42.354 Капацитет: 76.609
      Дефенсорес де Чако  

Прв круг уреди

Група А уреди

Репрезентација Н П Н П ДГ ПГ ГР Бод.
  Бразил 4 4 0 0 13 1 +12 8
  Аргентина 4 2 0 2 17 4 +13 4
  Венецуела 4 0 0 4 1 26 −25 0

Натпревари уреди

31 јули 1975
Венецуела   0–4   Бразил Стадион Олимпико, Каракас
Гледачи: 20.000
Судија: Карлос Риверо (Перу)
Извештај Ромеу   2'
Данивал   50'
Палхиња   82'88'

3 август 1975
Венецуела   1–5   Аргентина Стадион Олимпико, Каракас
Гледачи: 15.000
Судија: Рафаел Ормазабал (Чиле)
Ириарте   14' Луке   12'34'66'
Кемпес   30'
Ардилес   86'

6 август 1975
Бразил   2–1   Аргентина Минеирао, Бело Орисонте
Гледачи: 80.000
Судија: Рамон Барето (Уругвај)
Нелињо   31'55' (пен..) Асад   11'

10 август 1975
Аргентина   11–0   Венецуела Хиганте де Ароито, Росарио
Гледачи: 50.000
Судија: Педро Рејес (Перу)
Д. Килер   8'41'62'
Гаљего   14'
Ардилес   39'
Кемпес   53'81'
Занабрија   56'64'
Боведа   80'
Луке   85'

13 август 1975
Бразил   6–0   Венецуела Минеирао, Бело Орисонте
Гледачи: 32.000
Судија: Карлос Риверо (Перу)
Батата   6'79'
Нелињо   9'
Данивал   37'
Кампос   53'
Палхиња   65'

16 август 1975
Аргентина   0–1   Бразил Хиганте де Ароито, Росарио
Гледачи: 50.000
Судија: Карлос Роблес (Чиле)
Данивал   45'

Група Б уреди

Репрезентација Н П Н П ДГ ПГ ГР Бод.
  Перу 4 3 1 0 8 3 +5 7
  Чиле 4 1 1 2 7 6 +1 3
  Боливија 4 1 0 3 3 9 −6 2

Натпревари уреди

17 јули 1975
Чиле   1–1   Перу Насионал, Сантјаго
Гледачи: 50.000
Судија: Омар Делгадо (Колумбија)
Крисосто   10' Рохас   72'

20 јули 1975
Боливија   2–1   Чиле Стадион Хесус Бермудез, Оруро
Гледачи: 18.000
Судија: Ектор Ортиз (Парагвај)
Меца   60'75' Гамбоа   41'

27 јули 1975
Боливија   0–1   Перу Стадион Хесус Бермудез, Оруро
Гледачи: 18.000
Судија: Алберто Дукатељи (Аргентина)
Рамирес   17'

7 август 1975
Перу   3–1   Боливија Стадион Насионал, Лима
Гледачи: 40.000
Судија: Ромуалдо Арпи Филхо (Бразил)
Рамирес   7' (пен..)
Куето   26'
Облитас   52'
Меца   58' (пен..)

13 август 1975
Чиле   4–0   Боливија Насионал, Сантјаго
Гледачи: 15.000
Судија: Артуро Итуралде (Аргентина)
Аранеда   40'87'
Ахумада   61'
Гамбоа   71'

20 август 1975
Перу   3–1   Чиле Стадион Алехандро Виљануева, Лима
Гледачи: 35.000
Судија: Хуан Хосе Фортунато (Уругвај)
Рохас   3'
Облитас   32'
Кубиљас   39'
Реиносо   76'

Група Ц уреди

Репрезентација Н П Н П ДГ ПГ ГР Бод.
  Колумбија 4 4 0 0 7 1 +6 8
  Парагвај 4 1 1 2 5 5 0 3
  Еквадор 4 0 1 3 4 10 −6 1

Натпревари уреди

20 јули, 1975
Колумбија   1–0   Парагвај Стадион Ел Кампин, Богота
Гледачи: 60.000
Судија: Ромуалдо Арпи Филхо (Бразил)
Дијаз   83'

24 јули, 1975
Еквадор   2–2   Парагвај Стадион Модело, Гвајакил
Гледачи: 50.000
Судија: Марио Фиоренза (Венецуела)
Ласо   38'
Кастањеда   47'
Киесе   16'87'

27 јули, 1975
Еквадор   1–3   Колумбија Стадион Олимпико Атахуалпа, Кито
Гледачи: 45.000
Судија: Мигел Анхел Комесања (Аргентина)
Карера   40' Ортиз   15'
Ретат   75'
Кастро   83'

30 јули, 1975
Парагвај   0–1   Колумбија Стадион Дефенсорес дел Чако, Асунсион
Гледачи: 50.000
Судија: Арналдо Сезар Коелхо (Бразил)
Дијаз   40'
Натпреварот бил прекинат во 43 минута'

7 август 1975
Колумбија   2–0   Еквадор Стадион Ел Кампин, Богота
Гледачи: 50.000
Судија: Карлос Роблес (Чиле)
Дијаз   15'
Калеро   42'

10 август 1975
Парагвај   3–1   Еквадор Стадион Дефенсорес дел Чако, Асунсион
Гледачи: 10.000
Судија: Армандо Маркез (Бразил)
Баез   21'
Ролон   39'58'
Кастањеда   31'

Полуфинале уреди

21 септември 1975
Колумбија   3–0   Уругвај Стадион Ел Кампин, Богота
Гледачи: 55,000
Судија: Цезар Ороско (Перу)
Анхуло   53'
Ортиз   70'
Дијаз   90'
де лос Сантос   0'}}} | 17'}}

30 септември 1975
Бразил   1–3   Перу Минеирао, Бело Орисонте
Гледачи: 75,000
Судија: Мигел Анхел Комесања (Аргентина)
Батат   54' Касарето   19'88'
Кубиљас   82'

1 октомври 1975
Уругвај   1–0   Колумбија Сентенарио, Монтевидео
Гледачи: 70.000
Судија: Рафаел Хормазабал (Чиле)
Морена   17' (пен..)   0'}}} | 80'}}

4 октомври 1975
Перу   0–2   Бразил Стадион Алехандро Виљануева, Лима
Гледачи: 35.000
Судија: Артуро Итуралде (Аргентина)
Мелендез   10' (а.г.)
Кампос   61'

(*) Со ждрепка било одлучено дека побеник е Перу.

Финале уреди

16 октомври 1975
Колумбија   1–0   Перу Стадион Ел Кампин, Богота
Гледачи: 50.000
Судија: Мигел Комесања (Аргентина)
Кастро   38'

22 октомври 1975
Перу   2–0   Колумбија Насионал, Лима
Гледачи: 50.000
Судија: Хуан Силвахно (Чиле)
Облитас   18'
Рамирес   44'

28 октомври 1975
Перу   1–0   Колумбија Стадион Олимпико (Каракас), Каракас, Венецуела
Гледачи: 30.000
Судија: Рамон Барето (Уругвај)
Сотил   25'

Голгетери уреди

4 гола

3 гола

2 гола

1 гол

Автогол

Наводи уреди

Надворешни врски уреди