Јужноамериканско првенство во фудбал 1979, попознато како Копа Америка 1979 — 32-то издание на Копа Америка, главниот интернационален фубдалски турнир за државните репрезентации од Јужна Америка. Натпреварувањето било организирано од КОМНЕБОЛ, главното тело на Јужноамериканскиот фудбал. По втор пат, првенството немало фиксен домакин, туку сите натпревари се играле во текот на пет месеци во секоја земја која зела учество на турнирот. Турнирот траел од 18 јули до 12 декември 1979 година. На турнирот учествувале 10 репрезентации.

Копа Америка 1979
XXXI Copa América 1979
Податоци за првенството
Датум на одржување18 јули12 декември 1979
Екипи10 (од 1 конфедерација)
Стадиони12 (во 11 градови домаќини)
Финални резултати
Шампион  Парагвај (2-ри)
Второ место  Чиле
Трето место  Перу
Четврто место Бразил
Статистики на првенството
Број на натпревари25
Постигнати голови63 (2.52 по натпревар)
Гледачи1,144,000 (0 по натпревар)
Голгетер Парагвај Морел
 Чиле Передо
(по 4 гола)
Најдобар играч Чиле Касељ[1]
КОНМЕБОЛ
КОНМЕБОЛ
1975
КОНМЕБОЛ
КОНМЕБОЛ
1983

Перу, како актуелен шампион, не учествувал во групната фаза, туку директно се пласирал во завршната фаза од турнирот.

Турнирот бил освоен од страна на Парагвај кој во финалето ја совладал репрезентацијата на Чиле.

Учесници уреди

На турнирот учествувале: Боливија, Перу, Бразил, Колумбија, Еквадор, Парагвај, Аргентина, Уругвај, Чиле и Венецуела. На турнирот учествувале 10 репрезентации кои биле поделени во три групи. Секоја екипа одиграла по два натпревари со секој од својата група. Победникот од секоја група се пласирал во завршната фаза на турнирот. За победа биле доделувани два бода и еден за нерешено. За победа биле доделувани два бода и еден за нерешено.

1.   Аргентина
2.   Бразил
3.   Боливија
4.   Венецуела
5.   Еквадор
6.   Колумбија
7.   Парагвај
8.   Перу
9.   Уругвај
10.   Чиле

Градови-домакини и стадиони уреди

Буенос Аирес, Аргентина Буенос Аирес, Аргентина Ла Пас, Боливија Рио де Жанеиро, Бразил Саун Пауло, Бразил Сантјаго, Чиле
Хосе Амалфитани Монументал Ернандо Силес Маракана Морумби Насионал де Чиле
Капацитет: 49.540 Капацитет: 74.624 Капацитет: 51.000 Капацитет: 200.000 Капацитет: 67.400 Капацитет: 70.000
           
Богота, Колумбија Кито, Еквадор Асунсион, Парагвај Лима Перу Монтевидео, Уругвај Сан Кристобал, Венецуела
Ел Кампин Олимпико Атахуалпа Дефенсорес дел Чако Насионал Сентенарио Полидепортиво
Капацитет: 36.343 Капацитет: 35.742 Капацитет: 42.354 Капацитет: 50.000 Капацитет: 76.609 Капацитет: 25.000
    Модело      

Прв круг уреди

Група А уреди

Репрезентација Н П Н П ДГ ПГ ГР Бод.
  Чиле 4 2 1 1 10 2 +8 5
  Колумбија 4 2 1 1 5 2 +3 5
  Венецуела 4 0 2 2 1 12 −11 2

Натпревари уреди

1 август 1979
Венецуела   0–0   Колумбија Стадион Полидепортиво, Сан Кристобал, Венецуела
Гледачи: 18.000
Судија: Луис Баранкос (Боливија)

8 август 1979
Венецуела   1–1   Чиле Стадион Полидепортиво, Сан Кристобал, Венецуела
Гледачи: 14.000
Судија: Сизар Пагано (Перу)
Карвахал   70' Передо   81'

15 август 1979
Колумбија   1–0   Чиле Ел Кампин, Богота, Колумбија
Гледачи: 45.000
Судија: Ромуалдо Арпи Филхо (Бразил)
Дијаз   21'

22 август 1979
Колумбија   4–0   Венецуела Ел Кампин, Богота, Колумбија
Гледачи: 30.000
Судија: Карлос Еспозито (Аргентина)
Игуаран   17'
Валдерама   53'
Чапаро   59'
Морон   86'

29 август 1979
Чиле   7–0   Венецуела Насионал де Чиле, Сантјаго, Чиле
Гледачи: 70.000
Судија: Енрике Лабо (Перу)
Передо   3'59'
Велис   31'
Ривас   38'54' (пен..)
Сото   80'
Јанес   84'
Пајез   0'}}} | {{{2}}}'}}

5 септември 1979
Чиле   2–0   Колумбија Насионал де Чиле, Сантјаго, Чиле
Гледачи: 85.000
Судија: Вилфредо Сасерес (Парагвај)
Касељ   14'
Передо   58'
Валверде   0'}}} | 54'}}

Група Б уреди

Репрезентација Н П Н П ДГ ПГ ГР Бод.
  Бразил 4 2 1 1 7 5 +2 5
  Боливија 4 2 0 2 4 7 −3 4
  Аргентина 4 1 1 2 7 6 +1 3

Натпревари уреди

18 јули 1979
Боливија   2–1   Аргентина Стадион Ернандо Силес, Ла Пас, Боливија
Гледачи: 40.000
Судија: Октавио Сиера (Колумбија)
Рејналдо   29'66' Лопес   5'

26 јули 1979
Боливија   2–1   Бразил Стадион Ернандо Силес, Ла Пас, Боливија
Гледачи: 40.000
Судија: Октавио Санчес (Колумбија)
Арахонес   36' (пен..)73' Извештај Динамите   30' (пен..)

2 август 1979
Бразил   2–1   Аргентина Маракана, Рио де Жанеиро, Бразил
Гледачи: 130.000
Судија: Едисон Перес (Перу)
Зико   2'
Тита   54'
Извештај Коскија   29'

8 август 1979
Аргентина   3–0   Боливија Хосе Амалфитани, Буенос Аирес, Аргентина
Гледачи: 30.000
Судија: Серхио Васкез Санчес (Чиле)
Пасарела   1'
Гаспари   15'
Марадона   65'

16 август 1979
Бразил   2–0   Боливија Морумби, Саун Пауло, Бразил
Гледачи: 50.000
Судија: Хосе Вергара Гереро (Венецуела)
Тита   46'
Зико   90'
Извештај

23 август 1979
Аргентина   2–2   Бразил Монументал, Буенос Аирес, Аргентина
Гледачи: 68.000
Судија: Роге Серуљо (Уругвај)
Пасарела   38'
Дијаз   71'
Гаљего   0'}}} | 27'}}
Извештај Сократес   17'65' (пен..)
Зико   0'}}} | 27'}}

Група Ц уреди

Репрезентација Н П Н П ДГ ПГ ГР Бод.
  Парагвај 4 2 2 0 6 3 +3 6
  Уругвај 4 1 2 1 5 5 0 4
  Еквадор 4 1 0 3 4 7 −3 2

Натпревари уреди

29 август 1979
Еквадор   1–2   Парагвај Олимпико Атахуалпа, Кито, Еквадор
Гледачи: 45.000
Судија: Карлос Еспозито (Аргентина)
Гарсес   64' (пен..) Извештај Талавера   22'
Солалинде   77'

5 септември 1979
Еквадор   2–1   Уругвај Олимпико Атахуалпа, Кито, Еквадор
Гледачи: 30.000
Судија: Ромуалдо Арпи Филхо (Бразил)
Тенорио   6'
Аларкон   9'
Извештај Викторино   79' (пен..)
Кастињо   0'}}} | 65'}}

13 септември 1979
Парагвај   2–0   Еквадор Дефенсорес дел Чако, Асунсион, Парагвај
Гледачи: 25.000
Судија: Абел Гнеко (Аргентина)
Е. Морел   27'
Осоријо   48'
Извештај

16 септември 1979
Уругвај   2–1   Еквадор Сентенарио, Монтевидео, Уругвај
Гледачи: 25.000
Судија: Оскар Сколфаро (Бразил)
Бика   4'
Викторино   57' (пен)
Манеиро   0'}}} | 78'}}
Извештај Клингер   77'
Гранда   0'}}} | 57'}}
Рон   0'}}} | 81'}}

20 септември 1979
Парагвај   0–0   Уругвај Дефенсорес дел Чако, Асунсион, Парагвај
Гледачи: 25.000
Судија: Серхио Васкез Санчес (Чиле))
Овелар   0'}}} | 35'}} Извештај

26 септември 1979
Уругвај   2–2   Парагвај Сентенарио, Монтевидео, Уругвај
Гледачи: 18.000
Судија: Едисон Перес (Перу)
Милар   54' (пен..)
Паз   83'
Извештај Е. Морел   34'88'

Полуфинале уреди

17 октомври 1979
Перу   1–2   Чиле Стадион Насионал, Лима
Гледачи: 50.000
Судија: Ромуалдо Арпи Филхо (Бразил)
Москера   71' Касељ   36'76'
24 октомври 1979
Чиле   0–0   Перу Насионал, Сантјаго
Гледачи: 75.000
Судија: Хуан Даниел Кардељино (Уругвај)
Фигуероа   0'}}} | 40'}} Рохас   0'}}} | 33'}}

24 октомври 1979
Парагвај   2–1   Бразил Стадион Дефенсорес дел Чако, Асунсион
Гледачи: 50.000
Судија: Рамон Барето (Уругвај)
Е. Морел   16'
Талавера   35'
Извештај Палхиња   79'
31 октобар 1979
Бразил   2–2   Парагвај Маракана, Рио де Жанеиро, Бразил
Гледачи: 80.000
Судија: Карлос Еспозито (Аргентина)
Фалкао   29'
Сократес   61' (пен..)
Извештај М. Морел   31'
Ромерито   68'

Финале уреди

Прв натпревар

28 ноември 1979 [2]
Парагвај   3–0   Чиле Стадион Дефенсорес дел Чако, Асунсион
Гледачи: 40.000
Судија: Луис Грегорио да Роса (Уругвај)
Ромерито   12'85'
М. Морел   36'

Втор натпревар

5 декември 1979 [2]
Чиле   1–0   Парагвај Насионал де Чиле, Сантјаго, Чиле
Гледачи: 55.000
Судија: Рамон Барето (Уругвај)
Ривас   10'
Бонваљет   0'}}} | 17'}}

Е. Морел   0'}}} | 17'}}

Плеј-оф

11 декември 1979 [2]
Парагвај   0–0 (прод.)   Чиле Хосе Амалфитани, Буенос Аирес, Аргентина
Гледачи: 32.000
Судија: Арналдо Сезар Коелхо (Бразил)

Голгетери уреди

4 гола

3 гола

2 гола

1 гол

Наводи уреди

  1. „Especial Copa America: Los Mejores Jugadores edición por edición“ (шпански). Goal.com. 2010-04-15. Посетено на 2012-09-06.
  2. 2,0 2,1 2,2 Oliver, Guy (1992). The Guinness Record of World Soccer. Guinness publishing. стр. 567. ISBN 0-85112-954-4.

Надворешни врски уреди