Фејенорд е професионален фудбалски клуб од холандскиот град Ротердам. Основан е на 19 јули 1908 година и моментално се натпреварува во Ередивисије.

Фејенорд
Feyenoord logo.png
Целосно имеФејенорд Ротердам
ДржаваХоландија Холандија
ПрекарDe club aan de Maas,
(Клубот на народот)
De stadionclub,
(Стадионски клуб)
De Trots van Zuid
(Гордоста на југот)
Основан19 јули 1908
ЛокацијаРотердам, Холандија
Бои               црвена, бела и црна
СтадионСтадион Фејенорд
Капацитет51,177
СопственикДик ван Вел
ТренерХоландија Џовани ван Бронхорст
ЛигаЕредивисије
2021–22Ередивисије, 3.
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Soccerball current event.svg Тековна сезона

Фејенорд има освоено 14 титули во првенството на Холандије, 11 трофеи во Купот на Холандија, 2 Суперкупа на Холандија, додека од меѓународните трофеи има една титула во Купот на европските шампиони, две во Купот на УЕФА и една титула во Интерконтиненталниот куп.

Својте домашни натпревар ги игра на Стадионот Фејенорд, познат по прекарот Де Којп, који има капацитет од 51.177 седечки места.

ТитулиУреди

ДомашниУреди

Шампион (15): 1923/24, 1927/28, 1935/36, 1937/38, 1939/40, 1960/61, 1961/62, 1964/65, 1968/69, 1970/71, 1973/74, 1983/84, 1992/93, 1998/99, 2016/17.
Вицешампион (21): 1930/31, 1931/32, 1932/33, 1936/37, 1942/43, 1959/69, 1965/66, 1966/67, 1967/68, 1969/70, 1971/72, 1972/73, 1974/75, 1975/76, 1978/79, 1982/83, 1993/94, 1996/97, 2000/01, 2011/12, 2013/14.
Шампион (13): 1929/30, 1934/35, 1964/65, 1968/69, 1979/80, 1983/84, 1990/91, 1991/92, 1993/94, 1994/95, 2007/08, 2015/16, 2017/18.
Финалист (4): 1933/34, 1956/57, 2002/03, 2009/10.
Шампион (4): 1991, 1999, 2017, 2018
Финалист (6): 1992, 1993, 1994, 1995, 2008, 2016.

МеѓународниУреди

Шампион (1): 1970.
Шампион (1): 1969/70
Шампион (2): 1973/74, 2001/02.
Финалист (1): 2002.

Надворешни врскиУреди