Јужноамериканско првенство во фудбал 1999, попознато како Копа Америка 1999 — 39-то издание на Копа Америка, главниот интернационален фубдалски турнир за државните репрезентации од Јужна Америка. Натпреварувањето било организирано од КОМНЕБОЛ, главното тело на Јужноамериканскиот фудбал, и се одржало во Боливија од 29 јуни до 18 јули 1999 година.

Копа Америка 1999
Податоци за првенството
Земја Парагвај
Датум на одржување29 јуни18 јули 1999
Екипи12 (од 3 конфедерации)
Стадиони(во 4 градови домаќини)
Финални резултати
Шампион  Бразил (6-ти)
Второ место  Уругвај
Трето место  Мексико
Четврто место Чиле
Статистики на првенството
Број на натпревари26
Постигнати голови74 (2.85 по натпревар)
Гледачи560,500 (22 по натпревар)
Голгетер Бразил Роналдо
 Бразил Ривалдо
(6 голови)
Најдобар играч Бразил Ривалдо[1]

На турнирот учествувале 12 репрезентации, од кои две не биле членки на КОНМЕБОЛ. Мексико зел учество како членка на КОНКАКАФ а Јапонија како членка на АФК.

Турнирот бил освоен од страна на Бразил, кој во финалето ја совладал репрезентацијата на Уругвај. Мексико го освоил третото место победувајќи ја репрезентацијата на Уругвај во натпреварот за третото место.

Бразилците Роналдо и Ривалдо станале најдобри голгетери со по пет постигнати голови.[2]

За турнирот немало квалификации. Мексико и Јапонија биле поканети да учествуваат.

Учесници уреди

На првенството учество зеле 12 репрезентации. Десет од КОНМЕБОЛ: Боливија, Перу, Бразил, Колумбија, Еквадор, Парагвај, Аргентина, Уругвај, Чиле и Венецуела, по еден од КОНКАКАФ и АФК: Мексико и Јапонија. Репрезентациите биле поделени во три групи од по четири екипи. Првопласираните и второпласираните директно се пласирале во четвртфиналето, како и двете најдобри третопласирани.

1.   Аргентина
2.   Бразил
3.   Боливија
4.   Венецуела
5.   Еквадор
6.   Колумбија
7.   Парагвај
8.   Перу
9.   Уругвај
10.   Чиле
11.   Мексико
12.   Јапонија

Градови-домакини и стадиони уреди

Педро Хуан Кабалјеро
Стадион Монументал Рио Парапити
Капацитет: 30.000
 
Сиудад дел Есте
Стадион Антонио Аранда
Капацитет: 28.000
 
Асунсион Луке
Стадион Дефенсорес дел Чако Стадион Генерал Пабло Рохас Стадион Фелисијано Сасерес
Капацитет: 36.000 Капацитет: 32.910 Капацитет: 25.000
     

Прв круг − групна фаза уреди

Група А уреди

Репрезентација Н П Н П ДГ ПГ ГР Бод.
  Парагвај 3 2 1 0 5 0 +5 7
  Перу 3 2 0 1 4 3 +1 6
  Боливија 3 0 2 1 1 2 −1 2
  Јапонија 3 0 1 2 3 8 −5 1

Натпревари уреди

29 јуни 1999
Парагвај   0:0   Боливија Стадион Дефенсорес дел Чако, Асунсион
Гледачи: 42.000
Судија: Бајрон Морено (Еквадор)
29 јуни 1999
Перу   3:2   Јапонија Стадион Дефенсорес дел Чако, Асунсион
Гледачи: 45.000
Судија: Марио Санчес Јантен (Чиле)
Сото   70'
Холсен   74'81'
Лопес   6'
Миура   77'

2 јули 1999
Парагвај   4:0   Јапонија Стадион Дефенсорес дел Чако, Асунсион
Гледачи: 40.000
Судија: Бенито Арчудија (Мексико)
Бенитез   18'62'
Санта Крус   40'86'
2 јули 1999
Перу   1:0   Боливија Стадион Дефенсорес дел Чако, Асунсион
Гледачи: 30.000
Судија: Луис Солорзано (Венецуела)
Зуњига   87'

5 јули 1999
Боливија   1:1   Јапонија Стадион Монументал, Педро Хуан Кабалјеро
Гледачи: 20.000
Судија: Бенито Арчудија (Мексико)
Е. Санчес   53' Лопес   75' (pen.)
5 јули 1999
Парагвај   1:0   Перу Стадион Монументал, Педро Хуан Кабалјеро
Гледачи: 20.000
Судија: Бајрон Морено (Еквадор)
Санта Крус   88'

Група Б уреди

Репрезентација Н П Н П ДГ ПГ ГР Бод.
  Бразил 3 3 0 0 10 1 +9 9
  Мексико 3 2 0 1 5 3 +2 6
  Чиле 3 1 0 2 3 2 +1 3
  Венецуела 3 0 0 3 1 13 −12 0

Натпревари уреди

30 јуни 1999
Бразил   7:0   Венецуела Стадион Антонио Аранда, Сиудад дел Есте
Гледачи: 20.000
Судија: Бонифацио Нуњес (Парагвај)
Роналдо   28'62'
Емерсон   40'
Аморосо   54'81'
Роналдињо   74'
Ривалдо   82'
Извештај
30 јуни 1999
Чиле   0:1   Мексико Стадион Антонио Аранда, Сиудад дел Есте
Гледачи: 20.000
Судија: Орацио Елисондо (Аргентина)
Извештај Ернандес   59'

3 јуни 1999
Бразил   2:1   Мексико Стадион Антонио Аранда, Сиудад дел Есте
Гледачи: 14.000
Судија: Густаво Мендез (Уругвај)
Аморосо   20'
Алекс   45'
Извештај Теразас   74'
3 јуни 1999
Чиле   3:0   Венецуела Стадион Антонио Аранда, Сиудад дел Есте
Гледачи: 25.000
Судија: Хуан Луна (Боливија)
Заморано   5'
Сиера   21'
Тортолеро   66' (а.г.)
Извештај

6 јуни 1999
Бразил   1:0   Чиле Стадион Антонио Аранда, Сиудад дел Есте
Гледачи: 5.000
Судија: Орацио Елисондо (Аргентина)
Роналдо   36' (пен..) Извештај

Натпреварот бил прекинат во 85 минута поради магла.

6 јуни 1999
Мексико   3:1   Венецуела Стадион Антонио Аранда, Сиудад дел Есте
Гледачи: 10.000
Судија: Бонифацио Нуњес (Парагвај)
Бланко   21'39'
Осорно   29'
Извештај Урданета   72'

Група Ц уреди

Репрезентација Н П Н П ДГ ПГ ГР Бод.
  Колумбија 3 3 0 0 6 1 +5 9
  Аргентина 3 2 0 1 5 4 +1 6
  Уругвај 3 1 0 2 2 4 −2 3
  Еквадор 3 0 0 3 3 7 −4 0

Натпревари уреди

1 јули 1999
Аргентина   3:1   Еквадор Стадион Фелисијано Сасерес, Луке
Гледачи: 20.000
Судија: Хилберто Идалго (Перу)
Симеоне   12'
Палермо   55'61'
Кавиедес   77'
1 јули 1999
Уругвај   0:1   Колумбија Стадион Генерал Пабло Рохас, Асунсион
Гледачи: 3.000
Судија: Вилсон де Соуза (Бразил)
Бониља   20'

4 јули 1999
Аргентина   0:3   Колумбија Стадион Фелисијано Сасерес, Луке
Гледачи: 18.000
Судија: Убалдо Аквино (Парагвај)
Кордоба   10' (пен..)
Конго   79'
Монтањо   87'
4 јули 1999
Уругвај   2:1   Еквадор Стадион Фелисијано Сасерес, Луке
Гледачи: 18.000
Судија: Марио Санчес Јантен (Чиле)
Залајета   72'74' Кавиедес   78'

7 јули 1999
Уругвај   0:2   Аргентина Стадион Фелисијано Сасерес, Луке
Гледачи: 20.000
Судија: Масајоши Окада (Јапан)
Гонсалес   1'
Палермо   56'
7 јули 1999
Колумбија   2:1   Еквадор Стадион Фелисијано Сасерес, Луке
Гледачи: 20.000
Судија: Хилберто Идалго (Перу)
Морантес   37'
Рикард   39'
Гразијани   50'

Трето место уреди

Грешка во Lua во Модул:Sports_table/sub, ред 10: attempt to concatenate local 'text' (a nil value)

  Чиле и   Уругвај се пласирале во четвртфиналето.

Нокаут фаза уреди

Четвртфинале Полуфинале Финале
                   
10 јули – Асунсион        
    Парагвај   1 (3)
13 јули – Асунсион
    Уругвај   1 (5)  
    Уругвај   1 (5)
11 јули – Луке
      Чиле   1 (3)  
    Колумбија   2
18 јули – Асунсион
    Чиле   3  
    Уругвај   0
10 јули – Асунсион
      Бразил   3
    Перу   3 (2)
14 јули – Сиудад дел Есте
    Мексико   3 (4)  
    Мексико   0 Трето место
11 јули – Сиудад дел Есте
      Бразил   2  
    Бразил   2     Чиле   1
    Аргентина   1       Мексико   2
17 јули – Асунсион


Четвртфинале уреди

10 јули 1999
Мексико   3:3
(4:2 пен.)
  Перу Стадион Дефенсорес дел Чако, Асунсион
Гледачи: 45.000
Судија: Вилсон де Соуза (Бразил)
Ернандес   28'33' (пен..)
Торадо   87'
Паласиос   6'
Переда   15'
Солано   40'
  Пенали  
Суарес  
Теразас  
Р. Гарсија  
Зепеда  
4:2   Солано
  Хорхе Сото
  Хосе Сото
  Рејносо

10 јули 1999
Уругвај   1:1
(5:3 пен.)
  Парагвај Стадион Дефенсорес дел Чако, Асунсион
Гледачи: 45.000
Судија: Оскар Руиз (Колумбија)
Залајета   65' Бенитез   15'
  Пенали  
Флеургин  
Гигу  
Алонсо  
Залајета  
Махаљанес  
5:3   Акуња
  Хамара
  Енсиско
  Бенитез

11 јули 1999
Чиле   3:2   Колумбија Стадион Фелисијано Сасерес, Луке
Гледачи: 3.000
Судија: Бенито Арчундија (Мексико)
Рејес   25'50'
Заморано   65'
Болањо   7'
Бониља   35'

11 јули 1999
Бразил   2:1   Аргентина Стадион Антонио Аранда, Сиудад дел Есте
Гледачи: 26.000
Судија: Густаво Мендез (Уругвај)
Ривалдо   32'
Роналдо   48'
Сорин   10'

Полуфинале уреди

13 јули 1999
Уругвај   1:1
(5:3 пен.)
  Чиле Стадион Дефенсорес дел Чако, Асунсион
Гледачи: 7.000
Судија: Убалдо Аквино (Парагвај
Лембо   22' Извештај Заморано   73'
  Пенали  
Дел Кампо  
Гигу  
Алонсо  
Залајета  
Махаљанес  
5:3   Варгас
  Арос
  Писаро
  рејес

14 јули 1999
Бразил   2:0   Мексико Стадион Антонио Аранда, Сиудад дел Есте
Гледачи: 10.000
Судија: Бајрон Морено (Еквадор
Аморосо   24'
Ривалдо   42'
Извештај

Натпревар за трето место уреди

17 јули 1999
21:10 (UTC-3)
Чиле   1:2   Мексико Стадион Дефенсорес дел Чако, Асунсион
Гледачи: 4.000
Судија: Орацио Елисондо (Аргентина
Паласиос   81' Извештај Паленсија   26'
Зепеда   87'

Финале уреди

18 јули 1999
17:10 (UTC-3)
Бразил   3:0   Уругвај Стадион Дефенсорес дел Чако, Асунсион
Гледачи: 30.000
Судија: Оскар Руиз (Колумбија
Ривалдо   20'27'
Роналдо   46'
Извештај

Конечна табела уреди

Поз Репрезентација Нат П Н П ГД ГП ГР Бод Еф
1   Бразил 6 6 0 0 17 2 +15 18 100.0%
2   Уругвај 6 1 2 3 4 9 −5 5 27.8%
3   Мексико 6 3 1 2 10 9 +1 10 55.6%
4   Чиле 6 2 1 3 8 7 +1 7 38.9%
Елиминирани во четвртфинале
5   Колумбија 4 3 0 1 8 4 +4 9 75.0%
6   Парагвај 4 2 2 0 6 1 +5 8 66.7%
7   Перу 4 2 1 1 7 6 +1 7 58.3%
8   Аргентина 4 2 0 2 6 6 0 6 50.0%
Елиминирани во групна фаза
9   Боливија 3 0 2 1 1 2 −1 2 22.2%
10   Јапонија 3 0 1 2 3 8 −5 1 11.1%
11   Еквадор 3 0 0 3 3 7 −4 0 0.0%
12   Венецуела 3 0 0 3 1 13 −12 0 0.0%

Голгетери уреди

5 голови

4 гола

  •   Аморосо

3 гола

  •   Палермо
  •   Заморано
  •   Ернандес
  •   Бенитез
  •   Круз
  •   Залајета

Автогол

Наводи уреди

  1. „Copa América Best Players“. RSSSF. Посетено на 30 October 2015.
  2. Copa América 1999, rsssf.com; pristupljeno: 8. 12. 2014.

Надворешни врски уреди