Михаел Коларж

словачки велосипедист

Михаел Коларж (словачки: Michael Kolář; р. 21 ноември 1992 во Жилина) — словачки планински велосипедист, кој настапува во дисциплината ендуро. Исто така настапувал како друмски велосипедист во периодот 2012-2018 за екипите Дукла Тренчин-Трек, Тинкоф и Бора-Хансгрое.[1]

Михаел Коларж
Коларж (2018)
Лични податоци
Цело имеМихаел Коларж
Роден21 ноември 1992(1992-11-21)(31 г.)
Жилина,  Словачка
Податоци за клубот
Дисциплина
  • Друмски велосипедизам (повлечен)
  • Планински велосипедизам
Улогавозач
Професионални клубови
2012–2013
2014–2016
2017-2018
Дукла Тренчин-Трек
Тинкоф-Саксо
Бора-Хансгрое
Последна промена
19 јануари 2019

За сезоната 2014, Коларж се приклучил на екипата Тинкоф-Саксо, а претходно возел на екипата Дукла Тренчин-Трек.[2] Учествувал во двете победи на Светското првенство на Петер Саган за Словачка во 2015 и во 2016 година. Бил именуван во почетниот состав за Вуелта а Еспања 2017.[3]

Достигнувања

уреди
2012
2. Челинџ Бен Гирир
5. Јурмала ГП
2013
1. Кошице-Мишколц
1. Бања Лука-Белград
1. Етапа 2 Карпатија Куриер Пат
1. Етапа 3 Трка околу Србија
6. Трофее де л’Аниверсаир
2015
1. Етапа 5 Трка околу Словачка
2. Гран при д’Изберг
2016
1. Етапа 5 (ТТТ) Трка околу Хрватска
2017
10. Европско друмско првенство

Наводи

уреди
  1. „Kolar announces retirement from racing after national championships“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 25 јуни 2018. Посетено на 2 јануари 2019.
  2. „Два нови членови за Тим Саксо-Банк“. Cyclingnews.com. Future plc. 16 ноември 2013. Посетено на 23 декември 2013.
  3. „2017 > 72nd Vuelta a España > Startlist“. ProCyclingStats. Посетено на 17 август 2017.

Надворешни врски

уреди