Алпско скијање на Зимските олимписки игри 2014

Алпско скијање на
Зимските олимписки игри 2014

Alpine skiing pictogram.svg
Велеслалом мажи жени
Слалом мажи жени
Спуст мажи жени
Супервелеслалом мажи жени
Суперкомбинација   мажи   жени

Алпското скијање на Зимските олимписки игри 2014 ќе се одржат во скијачкиот центар Роза Хутор близу Краснаја Полјана, Русија. Предвидени се десет настани од 9 до 22 февруари 2014.[1]

Распоред на натпреваритеУреди

 
Скијачкиот центар Роза Хутор, собиралиште за алпското скијање

Во табалата е прикажана распоредот на натпреварите за сите десет настани.[2]

Сите времиња се по (UTC+4).

Датум Време Настан
9 февруари 11:00 Спуст за мажи
10 февруари 11:00 Суперкомбинација за жени
15:00
12 февруари 11:00 Спуст за жени
14 февруари 11:00 Суперкомбинација за мажи
15:30
15 февруари 11:00 Супервелеслалом за жени
16 февруари 11:00 Супервелеслалом за мажи
18 февруари 11:00 Велеслалом за жени
14:30
19 февруари 11:00 Велеслаом за мажи
14:30
21 февруари 16:45 Слалом за жени
19:00
22 февруари 16:45 Слалом за мажи
20:15

МедалиУреди

Табела со медалиУреди

 Место  Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1   Австрија (AUT) 2 3 2 7
2   САД (USA) 2 1 2 5
3   Швајцарија (SUI) 2 0 1 3
4   Словенија (SLO) 2 0 0 2
5   Германија (GER) 1 1 1 3
6   Норвешка (NOR) 1 0 1 2
7   Франција (FRA) 0 1 1 2
  Италија (ITA) 0 1 1 2
9   Хрватска (CRO) 0 1 0 1
10   Канада (CAN) 0 0 1 1
Вкупно 10 8 10 28

Дисциплини за мажиУреди

Event Злато Сребро Бронза
Спуст
подробно
  Матијас Мајер (АВТ) 2:06,23   Кристоф Инерхофер (ИТА) 2:06,29   Кјетил Јансруд (НОР) 2:06,33
Супервелеслалом
подробно
  Кјетил Јансруд (НОР) 1:18,14   Ендру Вајбрехт (САД) 1:18,44   Јан Худек (КАН)
  Боде Милер (САД)
1:18,67
Велеслалом
подробно
  Тед Лигети (САД) 2:45,29   Стив Мисилије (ФРА) 2:45,77   Алексис Пинтиро (ФРА) 2:45,93
Слалом
подробно
Суперкомбинација
подробно
  Сандро Вилета (ШВА) 2:45,20   Ивица Костелиќ (ХРВ) 2:45,54   Кристоф Инерхофер (ИТА) 2:45,67

Дисциплини за жениУреди

Event Злато Сребро Бронза
Спуст
подробно
  Тина Мазе (СЛО)
  Доминик Жизен (ШВА)
1:41,57 недоделено   Лара Гут (ШВА) 1:41,67
Супервелеслалом
подробно
  Ана Фенингер (АВТ) 1:25,52   Марија Хефл-Риш (ГЕР) 1:26,07   Никол Хосп (АВТ) 1:26,18
Велеслалом
подробно
  Тина Мазе (СЛО) 2:36,87   Ана Фенингер (АВТ) 2:36,94   Викторија Ребенсбург (ГЕР) 2:37,14
Слалом
подробно
  Микаела Шифрин (САД) 1:44,54   Марлис Шилд (АВТ) 1:45,07   Катрин Цетел (АВТ) 1:45,35
Суперкомбинација
подробно
  Марија Хефл-Риш (ГЕР) 2:34,62   Никол Хосп (АВТ) 2:35,02   Џулија Манкузо (САД) 2:35,15

КвалификацијаУреди

Максимум 320 (подоцна изменето на 350 од Меѓународната скијачка федерација) места биле достапни на спортистите за настап на Игрите. Можеле да настапат максимум по 22 натпреварувачи од поединечен Национален олимписки комитет и тоа максимум 14 мажи или 14 жени. Имало два квалификациски стандарда за Игрите: олимписка норма „А“ и олимписка норма „Б“.[3]

Земји-учесничкиУреди

Било предвидено да настапат 332 спортисти од 74 земји, каде што бројот на спортисти е даден во заградите. Четири земји се квалификувале за Зимските олимписки игри по прв пат и оттука ќе настапат во алпско скијање по прв пат исто така: Малта, Источен Тимор, Того и Зимбабве.[4] Исто така, Венецуела и Тајланд ќе го имаат своето олимписко деби во овој спорт. Индиските спортисти ќе настапат како Независни олимписки учесници, бидејќи Индискиот олимписки комитет е моментално суспендиран од Меѓународниот олимписки комитет.[5]

НаводиУреди

  1. „Роза Хутор“. Организациски комитет. конс. 10 ноември 2012. 
  2. „Распоред и резултати за алпско скијање“. Организациско комитет. конс. 9 јануари 2014. 
  3. „Квалификациски систем за XXII Зимски олимписки игри, Сочи 2014“ (PDF). Меѓународна скијачка федерација. декември 2011. конс. 10 ноември 2012. 
  4. Мекензи, Ерик. „Sochi Spotlight: Zimbabwe's first Winter Olympian“, 16 јануари 2014 (посет. 16 јануари 2014 г).
  5. Shiva Kesavan hopes India's suspension lifted before Sochi Olympics“, Associated Press, 18 декември 2013 (посет. 31 јануари 2014 г).