Меѓународна скијачка федерација

Меѓународна скијачка федерација (француски: Fédération Internationale de Ski, скратено ФИС) – меѓународно здружение на национални скијачки сојузи кое управува со меѓународните зимски спортови. Федерацијата е основана во 1924 година и е одговорна за олимписките дисциплини во алпско скијање, нордиско скијање, скијачки скокови, нордиска комбинација, слободно скијање и сноубордање. ФИС е исто така одговорна за поставување на меѓународните натпреварувачки правила. Федерацијата денес брои 123 членки и нејзиното седиште е во Оберхофен ам Тунерзе во Швајцарија.

Меѓународна скијачка федерација
Fédération Internationale de Ski
Основана1924
ВидСпортска федерација
СедиштеОберхофен ам Тунерзе, Швајцарија
Членство123 членки
Службени јазицианглиски, француски, германски, руски
ПретседателЏан-Франко Каспер
Мреж. местоfis-ski.com

Надворешни врски

уреди