Дражен Јерковиќ

Дражан Јерковиќ (6 август 1936 – 9 декември 2008) бил југословенски и хрватски професионален фудбалски менаџер и играч. Неговата професионална играчка кариера траела од 1954 до 1966 година, за време на која играл за Динамо Загреб и АА Ла Гантоаз.

Дражан Јерковиќ со Југославија во 1962

Роден е во Шибеник, во тоа време во Кралството Југославија.

Играчка кариераУреди

КлубУреди

Јерковиќ играл за Динамо Загреб (1954–65). Тешките повреди го принудиле да се пензионира предвреме, на врвот на кариерата. Со Динамо ја освоил шампионската титула во 1958 година, а Лига купот во 1960 и 1965 година. На 315 натпревари за Динамо постигнал 300 голови.[1]

МеѓународенУреди

Тој играл меѓународно за Југославија помеѓу 1960 и 1964 година, постигнувајќи 11 гола на 21 натпревар. Учествувал на Европското првенство во 1960 година и на Светското првенство во фудбал во 1962 година. Тој исто така бил дел од југословенскиот тим за Светското првенство во фудбал во 1958 година, но не играл.

На УЕФА Евро 1960, тој постигнал два гола против Франција во полуфиналето, кое го доби Југославија (5–4). Во финалето, Југославија загубил од СССР (1–2; АЕТ), завршувајќи втора.

На Светското првенство во фудбал во 1962 година, Јерковиќ постигнал четири гола, и заедно со уште пет играчи бил најдобар стрелец, освојувајќи ја Златната копачка на Светското првенство. Југославија завршила на четвртото место. Во четврт-финалето, Југославија ја победила Германија, додека во полуфиналето загубила од Чехословачка (1–3) и загубила од Чиле во натпреварот за третото место (0–1).

Јерковиќ играл во еден меѓународен натпревар со Хрватска, бидејќи репрезентацијата на Хрватска еднаш била собрана во комунистичка Југославија на пријателскиот натпревар против Индонезија во 1956 година. Неговиот последен интернационалец бил пријателскиот натпревар во септември 1964 година против Австрија.[2]

Менаџерска кариераУреди

Тој бил и првиот селектор на репрезентацијата на Хрватска од независноста, помеѓу 1990 и 1992 година.

Починал на 6 декември 2008 година во Загреб.[3]

Статистика за кариераУреди

КлубУреди

Клупски настап Лига
Сезона Клуб лига Апликации Голови
Југославија лига
1954–55 Динамо Загреб Првата лига 1 0
1955–56 12 9
1956–57 15 9
1957–58 22 17
1958–59 14 7
1959–60 16 16
1960–61 8 5
1961–62 19 16
1962–63 14 12
1963–64 4 0
1964–65 17 5
Белгија Лига
1965–66 Ла Гантоаз Прва дивизија 3 1
Земја Југославија 142 96
Белгија 3 1
Вкупно 145 97

МеѓународенУреди

Репрезентацијата на Хрватска
година Апликации Голови
1956 година 1 0
Вкупно 1 0
Репрезентацијата на Југославија
година Апликации Голови
1960 година 3 2
1961 година 5 3
1962 година 11 5
1963 година 0 0
1964 година 2 1
Вкупно 21 11

НаводиУреди

  1. „Najbolji strijelci“. www.nk-dinamo.hr (хрватски). Архивирано од изворникот на 15 March 2011.
  2. „Player Database“. EU-football. Посетено на 9 September 2022.
  3. „Umro Dražan Jerković, ponajbolji hrvatski nogometaš svih vremena“. slobodnadalmacija.hr (хрватски). Slobodna Dalmacija. 10 December 2008. Посетено на 12 May 2020.