Андреј (принц на Грција)

Принц Андреј (грчки: Πρίγκιπας Ανδρέας της Ελλάδας; 2 февруари 1882 во Атина - 9 декември 1944 во Монте Карло) бил четвртиот син на Георги I, крал на Грција, и Големата кнегиња Олга Константиновна.

Принц Андреј
Laszlo - Prince Andrew of Greece.jpg
Сопружник Princess Alice of Battenberg
Деца
Маргарита
Теодора
Сесилја
Софија
Филип
Династија Династија Шлезвиг-Холштајн-Сондербург-Гликсбург
Татко Георги I
Мајка Олга Константиновна
Почивалиште Кралски гробишта, Атина