Тангањика (езеро)

(Пренасочено од Тангањика)

Тангањика е езеро во централна Африка. Се протега на север до Бурунди, на исток до Танзанија, на југ до Замбија и на запад до ДР Конго. Долго е 680, меѓутоа широко само помеѓу 16 и 72 километри.[2] Најголемата длабочина изнесува 1.436 метри и со тоа е, по Бајкалското Езеро, најдлабоко езеро во светот.[2][3] Единствениот одлив од Тангањика е реката Лукуга која се наоѓа во Конго. Фауната околу езерото изобилува со голем број на птици и околу 200 видови на риби, а на брегот има крокодили и нилски коњи. Околината на Тангањика се одликува со голема плодност. Првите Европејци кои го откриле езерото се британците Јохн Спеке и Сер Ричард Бартон.[4]

Тангањика
Тангањика - Езерото Тангањика од вселената, јуни 1985 година
Тангањика - Езерото Тангањика од вселената, јуни 1985 година
Езерото Тангањика од вселената, јуни 1985 година
Lake Tanganyika map.png
Координати 6°30′S 29°30′E / 6.500° ЈГШ; 29.500° ИГД / -6.500; 29.500
Вид Раседно езеро
Главен дотек Рузизи
Малагараси
Каламбо
Главен истек Лукуга
Површина на сливот 231,000 км²
Земји во сливот Бурунди
Конго
Танзанија
Замбија
Најг. должина 673 км
Најг. ширина 72 км
Површина 32,900 км²
Прос. длабочина 570 м
Најг. длабочина 1,470 м
Водна зафатнина 18,900 км³
Брежна должина1 1,828 км
Надм. височина на површината 773 м[1]
Населени места Кигома, Танзанија
Калеми, Конго
Наводи [1]
1 Брежната должина не е добро утврдена мерка.

Наводи

уреди
  1. 1,0 1,1 „ЕЗЕРО ТАНГАЊИКА“. www.ilec.or.jp. Архивирано од изворникот на 2008-03-28. Посетено на 14 март 2008.
  2. 2,0 2,1 „Lake Tanganyika“. Zambia Tourism (англиски). Посетено на 2022-01-30.
  3. May 16; Lewis 401-863-2476, 2010 Media contact: Richard. „Brown Geologists Show Unprecedented Warming in Lake Tanganyika“. news.brown.edu (англиски). Посетено на 2022-01-30.
  4. „John Speke | StJohns“. www.joh.cam.ac.uk. Посетено на 2022-01-30.