Занзибар (англиски: Zanzibar, свахили: Zanzibar, арапски: زنجبار Zanjibār) - полуавтономна сојузна единица на Танзанија. Единицата е составена од архипелагот Занзибар, кој пак се наоѓа во Источна Африка, поточно во Индискиот Океан. Архипелагот е оддалечен 25 до 50 километри од копното на Танзанија (Тангањика). Самиот архипелаг е составен од бројни мали острови, меѓу кои најголеми се Унгуџа (главен остров, неофицијално се именува како Занзибар) и Пемба. Главниот град на оваа полуавтономна единица е Занзибар, кој се наоѓа на островот Унгуџа.

Занзибар
Знаме
Химнасвахили: Mungu ametubarikia
Бог не благословил[1]
Местоположба во Танзанија
Островите Унгуџа и Пемба.
Главен градЗанзибар
Службен јазик арапски
Народности 
Демоним Занзибарец
Уредување федерација
 •  Претседател Хусејн Али Мвини
 •  Прв заменик Сејф Шариф Хамад
 •  Втор заменик Сејн Али Иди
Законодавство Собрание
Независност од Обединето Кралство
 •  Уставна монархија 10 декември 1963 
 •  Револуција 12 јануари 1964 
 •  Соединување 26 април 1964 
Површина
 •  Вкупно[2] 2.461 км2 
Население
 •  Попис 2012 1,303,569[3] 
 •  Густина 529.7 жит/км2 
БДП (номинален) проценка за 2012 г.
 •  Вкупно $860 милиони[4] 
 •  По жител $656 
Валута Танзаниски шилинг (TZS)
Часовен појас ИАВ (UTC+3)
 •  (ЛСВ) н/п (UTC+3)
Се вози на лево
НДД .tz
Повик. бр. +255

Главните стопански гранки на Занзибар се производството на зачини, рафија и туризмот.[5] Меѓу бројните зачини, главни се биберот, цимет, индиски орев и каранфилче.

Занзибар како тема во уметноста и во популарната култура уреди

Галерија уреди

Поврзано уреди

Наводи уреди

 1. Kendall, David (2014). „Zanzibar“. nationalanthems.info. Посетено на 29 Jan 2015.
 2. „Zanzibar profile“. BBC News. 24 May 2013. Посетено на 2014-07-03.
 3. MWACHANG`A, DEVOTA (23 May 2014). „Kikwete to grace launch of 2012 statistics report“. IPP Media. Посетено на 2014-07-03.
 4. „Gross Domestic Product (GDP) in Zanzibar“. ushnirs.org. Архивирано од изворникот на 2014-07-14. Посетено на 2014-07-03.
 5. „Exotic Zanzibar and its seafood“. Exotic Zanzibar and its seafood. Посетено на 11 June 2011.
 6. YouTube, Hoodoo Gurus (1984) Stoneage Romeos (пристапено на 15.12.2017)

Дополнителни информации уреди

 • Don Petterson, Revolution in Zanzibar (Boulder, Colorado: Westview Press, 2002)
 • Emily Ruete, Memoirs of an Arabian Princess from Zanzibar, 1888 (many reprints). The author (1844–1924) was born Princess Salme of Zanzibar and Oman and was a daughter of Sayyid Said.
 • H. S. Newman, Banani: the Transition from Slavery to Freedom in Zanzibar and Pemba (London, 1898)
 • W. W. A. FitzGerald, Travels in the Coastlands of British East Africa (London, 1898)
 • R. N. Lyne, Zanzibar in Contemporary Times (London, 1905)
 • J. E. E. Craster, Pemba: The Spice Island of Zanzibar (London, 1913)
 • Godfrey Mwakikagile, Nyerere and Africa: End of an Era (Pretoria, South Africa: New Africa Press, 2010); Tanzania under Mwalimu Nyerere: Reflections on an African Statesman (Pretoria, South Africa: New Africa Press, 2006); Why Tanganyika united with Zanzibar to form Tanzania (Dar es Salaam, Tanzania, 2014).
 • Pearce, Francis Barrow (1920). Zanzibar, the Island Metropolis of Eastern Africa New York, NY: E. P. Dutton and Company.
 • Hatice Uğur, Osmanlı Afrikası'nda Bir Sultanlık: Zengibar (Zanzibar as a Sultanate in the Ottoman Africa), İstanbul: Küre Yayınları, 2005. kureyayinlari.com Архивирано на 20 февруари 2008 г. For its English version, see Boun.edu
 • Wolfgang Scholz, Challenges of Informal Urbanisation. The Case of Zanzibar/Tanzania (Dortmund, 2008) Amazon.de
 • Christopher Gallop, Letters from East Africa (UK, Grosvenor House Publishing 2013) ISBN 978-1781486283 [1]

Надворешни врски уреди

Координати: 6°08′S 39°19′E / 6.133° ЈГШ; 39.317° ИГД / -6.133; 39.317