< 14 век п.н.е. 13 век п.н.е. 12 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1266 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1266. година пред новата ера, 266. од вториот милениум п.н.е., 66. од 13 век п.н.е. и седма од 1260-тите п.н.е.

1267 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1267 п.н.е.
MCCLXVI п.н.е.
Староегипетска ераXIX династија, 26
Старогрчка ера491 пред 1. олимпијада
Асирски календар3484
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1859
Берберски календар−316
Будистички календар−722
Бурмански календар−1904
Византиски календар4242–4243
Кинески календар癸丑(вод. вол)
1430 или 1370
    — до —
甲寅年 (дрв. тигар)
1431 или 1371
Коптски календар−1550 – −1549
Етиопски календар−1274 – −1273
Еврејски календар2494–2495
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1210 – −1209
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1834–1835
Холоценски календар8734
Ирански календар1888 п.п. – 1887 п.п.
Исламски календар1946 п.х. – 1945 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1067
Мингуо-календар3178 пред Р. Кина
民前3178年
Нанакшахи−2734
Тајландски сончев календар−724 – −723
Тибетски календар阴水牛年
(женска вода-вол)
−1140 или −1521 или −2293
    — до —
阳木虎年
(машко дрво-тигар)
−1139 или −1520 или −2292

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4242 и 4243 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3484 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2494 и 2495 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 513 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1266 година се протега во 1370 и 1371, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1430 и 1431 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 723 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1945 и 1944 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...