< 14 век п.н.е. 13 век п.н.е. 12 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1257 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1257. година пред новата ера, 257. од вториот милениум п.н.е., 57. од 13 век п.н.е. и осма од 1250-тите п.н.е.

1258 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1258 п.н.е.
MCCLVII п.н.е.
Староегипетска ераXIX династија, 35
Старогрчка ера482 пред 1. олимпијада
Асирски календар3493
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1850
Берберски календар−307
Будистички календар−713
Бурмански календар−1895
Византиски календар4251–4252
Кинески календар壬戌(вод. куче)
1439 или 1379
    — до —
癸亥年 (вод. свиња)
1440 или 1380
Коптски календар−1541 – −1540
Етиопски календар−1265 – −1264
Еврејски календар2503–2504
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1201 – −1200
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1843–1844
Холоценски календар8743
Ирански календар1879 п.п. – 1878 п.п.
Исламски календар1937 п.х. – 1936 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1076
Мингуо-календар3169 пред Р. Кина
民前3169年
Нанакшахи−2725
Тајландски сончев календар−715 – −714
Тибетски календар阳水狗年
(машка вода-куче)
−1131 или −1512 или −2284
    — до —
阴水猪年
(женска вода-свиња)
−1130 или −1511 или −2283

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4251 и 4252 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3493 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2503 и 2504 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 504 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1257 година се протега во 1379 и 1380, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1439 и 1440 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 714 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1936 и 1935 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...