< 14 век п.н.е. 13 век п.н.е. 12 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1299 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1299. година пред новата ера, 299. од вториот милениум п.н.е., 99. од 13 век п.н.е. и последна од 1290-тите п.н.е.

1300 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1300 п.н.е.
MCCXCIX п.н.е.
Староегипетска ераXVIII династија, 250
Старогрчка ера524 пред 1. олимпијада
Асирски календар3451
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1892
Берберски календар−349
Будистички календар−755
Бурмански календар−1937
Византиски календар4209–4210
Кинески календар庚辰(мет. змеј)
1397 или 1337
    — до —
辛巳年 (мет. змија)
1398 или 1338
Коптски календар−1583 – −1582
Етиопски календар−1307 – −1306
Еврејски календар2461–2462
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1243 – −1242
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1801–1802
Холоценски календар8701
Ирански календар1921 п.п. – 1920 п.п.
Исламски календар1980 п.х. – 1979 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1034
Мингуо-календар3211 пред Р. Кина
民前3211年
Нанакшахи−2767
Тајландски сончев календар−757 – −756
Тибетски календар阳金龙年
(машко железо-змеј)
−1173 или −1554 или −2326
    — до —
阴金蛇年
(женско железо-змија)
−1172 или −1553 или −2325

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4209 и 4210 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3451 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2461 и 2462 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 546 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1299 година се протега во 1337 и 1338, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1397 и 1398 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 756 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1979 и 1978 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...