< 14 век п.н.е. 13 век п.н.е. 12 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1276 п.н.е.година во јулијанскиот календар. Тоа била 1276. година пред новата ера, 276. од вториот милениум п.н.е., 76. од 13 век п.н.е. и седма од 1270-тите п.н.е.

1277 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1277 п.н.е.
MCCLXXVI п.н.е.
Староегипетска ераXIX династија, 16
Старогрчка ера501 пред 1. олимпијада
Асирски календар3474
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1869
Берберски календар−326
Будистички календар−732
Бурмански календар−1914
Византиски календар4232–4233
Кинески календар癸卯(вод. зајак)
1420 или 1360
    — до —
甲辰年 (дрв. змеј)
1421 или 1361
Коптски календар−1560 – −1559
Етиопски календар−1284 – −1283
Еврејски календар2484–2485
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1220 – −1219
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1824–1825
Холоценски календар8724
Ирански календар1898 п.п. – 1897 п.п.
Исламски календар1956 п.х. – 1955 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1057
Мингуо-календар3188 пред Р. Кина
民前3188年
Нанакшахи−2744
Тајландски сончев календар−734 – −733
Тибетски календар阴水兔年
(женска вода-зајак)
−1150 или −1531 или −2303
    — до —
阳木龙年
(машко дрво-змеј)
−1149 или −1530 или −2302

Други календариУреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4232 и 4233 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3474 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2484 и 2485 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 523 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1276 година се протега во 1360 и 1361, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1420 и 1421 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 733 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1955 и 1954 исламска година пред хиџра.

НастаниУреди

  • ...

ЛичностиУреди

  • ...

ОткритијаУреди

  • ...