< 14 век п.н.е. 13 век п.н.е. 12 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1261 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1261. година пред новата ера, 261. од вториот милениум п.н.е., 61. од 13 век п.н.е. и втора од 1260-тите п.н.е.

1262 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1262 п.н.е.
MCCLXI п.н.е.
Староегипетска ераXIX династија, 31
Старогрчка ера486 пред 1. олимпијада
Асирски календар3489
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1854
Берберски календар−311
Будистички календар−717
Бурмански календар−1899
Византиски календар4247–4248
Кинески календар戊午(зем. коњ)
1435 или 1375
    — до —
己未年 (зем. коза)
1436 или 1376
Коптски календар−1545 – −1544
Етиопски календар−1269 – −1268
Еврејски календар2499–2500
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1205 – −1204
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1839–1840
Холоценски календар8739
Ирански календар1883 п.п. – 1882 п.п.
Исламски календар1941 п.х. – 1940 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1072
Мингуо-календар3173 пред Р. Кина
民前3173年
Нанакшахи−2729
Тајландски сончев календар−719 – −718
Тибетски календар阳土马年
(машка земја-коњ)
−1135 или −1516 или −2288
    — до —
阴土羊年
(женска земја-коза)
−1134 или −1515 или −2287

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4247 и 4248 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3489 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2499 и 2500 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 508 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1261 година се протега во 1375 и 1376, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1435 и 1436 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 718 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1940 и 1939 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...