< 14 век п.н.е. 13 век п.н.е. 12 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1286 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1286. година пред новата ера, 286. од вториот милениум п.н.е., 86. од 13 век п.н.е. и седма од 1280-тите п.н.е.

1287 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1287 п.н.е.
MCCLXXXVI п.н.е.
Староегипетска ераXIX династија, 6
Старогрчка ера511 пред 1. олимпијада
Асирски календар3464
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1879
Берберски календар−336
Будистички календар−742
Бурмански календар−1924
Византиски календар4222–4223
Кинески календар癸巳(вод. змија)
1410 или 1350
    — до —
甲午年 (дрв. коњ)
1411 или 1351
Коптски календар−1570 – −1569
Етиопски календар−1294 – −1293
Еврејски календар2474–2475
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1230 – −1229
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1814–1815
Холоценски календар8714
Ирански календар1908 п.п. – 1907 п.п.
Исламски календар1967 п.х. – 1966 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1047
Мингуо-календар3198 пред Р. Кина
民前3198年
Нанакшахи−2754
Тајландски сончев календар−744 – −743
Тибетски календар阴水蛇年
(женска вода-змија)
−1160 или −1541 или −2313
    — до —
阳木马年
(машко дрво-коњ)
−1159 или −1540 или −2312

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4222 и 4223 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3464 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2474 и 2475 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 533 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1286 година се протега во 1350 и 1351, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1410 и 1411 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 743 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1966 и 1965 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...