< 14 век п.н.е. 13 век п.н.е. 12 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1265 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1265. година пред новата ера, 265. од вториот милениум п.н.е., 65. од 13 век п.н.е. и шеста од 1260-тите п.н.е.

1266 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1266 п.н.е.
MCCLXV п.н.е.
Староегипетска ераXIX династија, 27
Старогрчка ера490 пред 1. олимпијада
Асирски календар3485
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1858
Берберски календар−315
Будистички календар−721
Бурмански календар−1903
Византиски календар4243–4244
Кинески календар甲寅(дрв. тигар)
1431 или 1371
    — до —
乙卯年 (дрв. зајак)
1432 или 1372
Коптски календар−1549 – −1548
Етиопски календар−1273 – −1272
Еврејски календар2495–2496
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1209 – −1208
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1835–1836
Холоценски календар8735
Ирански календар1887 п.п. – 1886 п.п.
Исламски календар1945 п.х. – 1944 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1068
Мингуо-календар3177 пред Р. Кина
民前3177年
Нанакшахи−2733
Тајландски сончев календар−723 – −722
Тибетски календар阳木虎年
(машко дрво-тигар)
−1139 или −1520 или −2292
    — до —
阴木兔年
(женско дрво-зајак)
−1138 или −1519 или −2291

Други календари Уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4243 и 4244 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3485 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2495 и 2496 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 512 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1265 година се протега во 1371 и 1372, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1431 и 1432 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 722 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1944 и 1943 исламска година пред хиџра.

Настани Уреди

  • ...

Личности Уреди

  • ...

Откритија Уреди

  • ...