< 14 век п.н.е. 13 век п.н.е. 12 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1228 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1228. година пред новата ера, 228. од вториот милениум п.н.е., 28. од 13 век п.н.е. и деветта од 1220-тите п.н.е.

1229 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1229 п.н.е.
MCCXXVIII п.н.е.
Староегипетска ераXIX династија, 64
Старогрчка ера453 пред 1. олимпијада
Асирски календар3522
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1821
Берберски календар−278
Будистички календар−684
Бурмански календар−1866
Византиски календар4280–4281
Кинески календар辛卯(мет. зајак)
1468 или 1408
    — до —
壬辰年 (вод. змеј)
1469 или 1409
Коптски календар−1512 – −1511
Етиопски календар−1236 – −1235
Еврејски календар2532–2533
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1172 – −1171
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1872–1873
Холоценски календар8772
Ирански календар1850 п.п. – 1849 п.п.
Исламски календар1907 п.х. – 1906 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1105
Мингуо-календар3140 пред Р. Кина
民前3140年
Нанакшахи−2696
Тајландски сончев календар−686 – −685
Тибетски календар阴金兔年
(женско железо-зајак)
−1102 или −1483 или −2255
    — до —
阳水龙年
(машка вода-змеј)
−1101 или −1482 или −2254

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4280 и 4281 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3522 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2532 и 2533 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 475 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1228 година се протега во 1408 и 1409, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1468 и 1469 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 685 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1906 и 1905 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...