< 14 век п.н.е. 13 век п.н.е. 12 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1244 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1244. година пред новата ера, 244. од вториот милениум п.н.е., 44. од 13 век п.н.е. и петта од 1240-тите п.н.е.

1245 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1245 п.н.е.
MCCXLIV п.н.е.
Староегипетска ераXIX династија, 48
Старогрчка ера469 пред 1. олимпијада
Асирски календар3506
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1837
Берберски календар−294
Будистички календар−700
Бурмански календар−1882
Византиски календар4264–4265
Кинески календар乙亥(дрв. свиња)
1452 или 1392
    — до —
丙子年 (огн. стаорец)
1453 или 1393
Коптски календар−1528 – −1527
Етиопски календар−1252 – −1251
Еврејски календар2516–2517
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1188 – −1187
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1856–1857
Холоценски календар8756
Ирански календар1866 п.п. – 1865 п.п.
Исламски календар1923 п.х. – 1922 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1089
Мингуо-календар3156 пред Р. Кина
民前3156年
Нанакшахи−2712
Тајландски сончев календар−702 – −701
Тибетски календар阴木猪年
(женско дрво-свиња)
−1118 или −1499 или −2271
    — до —
阳火鼠年
(машки оган-стаорец)
−1117 или −1498 или −2270

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4264 и 4265 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3506 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2516 и 2517 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 491 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1244 година се протега во 1392 и 1393, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1452 и 1453 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 701 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1922 и 1921 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...