< 14 век п.н.е. 13 век п.н.е. 12 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1277 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1277. година пред новата ера, 277. од вториот милениум п.н.е., 77. од 13 век п.н.е. и осма од 1270-тите п.н.е.

1278 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1278 п.н.е.
MCCLXXVII п.н.е.
Староегипетска ераXIX династија, 15
Старогрчка ера502 пред 1. олимпијада
Асирски календар3473
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1870
Берберски календар−327
Будистички календар−733
Бурмански календар−1915
Византиски календар4231–4232
Кинески календар壬寅(вод. тигар)
1419 или 1359
    — до —
癸卯年 (вод. зајак)
1420 или 1360
Коптски календар−1561 – −1560
Етиопски календар−1285 – −1284
Еврејски календар2483–2484
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1221 – −1220
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1823–1824
Холоценски календар8723
Ирански календар1899 п.п. – 1898 п.п.
Исламски календар1957 п.х. – 1956 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1056
Мингуо-календар3189 пред Р. Кина
民前3189年
Нанакшахи−2745
Тајландски сончев календар−735 – −734
Тибетски календар阳水虎年
(машка вода-тигар)
−1151 или −1532 или −2304
    — до —
阴水兔年
(женска вода-зајак)
−1150 или −1531 или −2303

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4231 и 4232 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3473 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2483 и 2484 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 524 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1277 година се протега во 1359 и 1360, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1419 и 1420 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 734 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1956 и 1955 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...