< 14 век п.н.е. 13 век п.н.е. 12 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1240 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1240. година пред новата ера, 240. од вториот милениум п.н.е., 40. од 13 век п.н.е. и прва од 1240-тите п.н.е.

1241 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1241 п.н.е.
MCCXL п.н.е.
Староегипетска ераXIX династија, 52
Старогрчка ера465 пред 1. олимпијада
Асирски календар3510
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1833
Берберски календар−290
Будистички календар−696
Бурмански календар−1878
Византиски календар4268–4269
Кинески календар己卯(зем. зајак)
1456 или 1396
    — до —
庚辰年 (мет. змеј)
1457 или 1397
Коптски календар−1524 – −1523
Етиопски календар−1248 – −1247
Еврејски календар2520–2521
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1184 – −1183
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1860–1861
Холоценски календар8760
Ирански календар1862 п.п. – 1861 п.п.
Исламски календар1919 п.х. – 1918 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1093
Мингуо-календар3152 пред Р. Кина
民前3152年
Нанакшахи−2708
Тајландски сончев календар−698 – −697
Тибетски календар阴土兔年
(женска земја-зајак)
−1114 или −1495 или −2267
    — до —
阳金龙年
(машко железо-змеј)
−1113 или −1494 или −2266

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4268 и 4269 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3510 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2520 и 2521 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 487 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1240 година се протега во 1396 и 1397, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1456 и 1457 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 697 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1918 и 1917 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...