< 14 век п.н.е. 13 век п.н.е. 12 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1203 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1203. година пред новата ера, 203. од вториот милениум п.н.е., 3. од 13 век п.н.е. и четвртта од 1200-тите п.н.е.

1204 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1204 п.н.е.
MCCIII п.н.е.
Староегипетска ераXIX династија, 89
Старогрчка ера428 пред 1. олимпијада
Асирски календар3547
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1796
Берберски календар−253
Будистички календар−659
Бурмански календар−1841
Византиски календар4305–4306
Кинески календар丙辰(огн. змеј)
1493 или 1433
    — до —
丁巳年 (огн. змија)
1494 или 1434
Коптски календар−1487 – −1486
Етиопски календар−1211 – −1210
Еврејски календар2557–2558
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1147 – −1146
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1897–1898
Холоценски календар8797
Ирански календар1825 п.п. – 1824 п.п.
Исламски календар1881 п.х. – 1880 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1130
Мингуо-календар3115 пред Р. Кина
民前3115年
Нанакшахи−2671
Тајландски сончев календар−661 – −660
Тибетски календар阳火龙年
(машки оган-змеј)
−1077 или −1458 или −2230
    — до —
阴火蛇年
(женски оган-змија)
−1076 или −1457 или −2229

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4305 и 4306 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3547 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2557 и 2558 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 450 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1203 година се протега во 1433 и 1434, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1493 и 1494 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 660 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1880 и 1879 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...