< 14 век п.н.е. 13 век п.н.е. 12 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1296 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1296. година пред новата ера, 296. од вториот милениум п.н.е., 96. од 13 век п.н.е. и седма од 1290-тите п.н.е.

1297 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1297 п.н.е.
MCCXCVI п.н.е.
Староегипетска ераXVIII династија, 253
Старогрчка ера521 пред 1. олимпијада
Асирски календар3454
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1889
Берберски календар−346
Будистички календар−752
Бурмански календар−1934
Византиски календар4212–4213
Кинески календар癸未(вод. коза)
1400 или 1340
    — до —
甲申年 (дрв. мајмун)
1401 или 1341
Коптски календар−1580 – −1579
Етиопски календар−1304 – −1303
Еврејски календар2464–2465
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1240 – −1239
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1804–1805
Холоценски календар8704
Ирански календар1918 п.п. – 1917 п.п.
Исламски календар1977 п.х. – 1976 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1037
Мингуо-календар3208 пред Р. Кина
民前3208年
Нанакшахи−2764
Тајландски сончев календар−754 – −753
Тибетски календар阴水羊年
(женска вода-коза)
−1170 или −1551 или −2323
    — до —
阳木猴年
(машко дрво-мајмун)
−1169 или −1550 или −2322

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4212 и 4213 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3454 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2464 и 2465 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 543 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1296 година се протега во 1340 и 1341, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1400 и 1401 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 753 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1976 и 1975 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...