< 14 век п.н.е. 13 век п.н.е. 12 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1212 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1212. година пред новата ера, 212. од вториот милениум п.н.е., 12. од 13 век п.н.е. и трета од 1210-тите п.н.е.

1213 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1213 п.н.е.
MCCXII п.н.е.
Староегипетска ераXIX династија, 80
Старогрчка ера437 пред 1. олимпијада
Асирски календар3538
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1805
Берберски календар−262
Будистички календар−668
Бурмански календар−1850
Византиски календар4296–4297
Кинески календар丁未(огн. коза)
1484 или 1424
    — до —
戊申年 (зем. мајмун)
1485 или 1425
Коптски календар−1496 – −1495
Етиопски календар−1220 – −1219
Еврејски календар2548–2549
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1156 – −1155
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1888–1889
Холоценски календар8788
Ирански календар1834 п.п. – 1833 п.п.
Исламски календар1890 п.х. – 1889 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1121
Мингуо-календар3124 пред Р. Кина
民前3124年
Нанакшахи−2680
Тајландски сончев календар−670 – −669
Тибетски календар阴火羊年
(женски оган-коза)
−1086 или −1467 или −2239
    — до —
阳土猴年
(машка земја-мајмун)
−1085 или −1466 или −2238

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4296 и 4297 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3538 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2548 и 2549 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 459 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1212 година се протега во 1424 и 1425, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1484 и 1485 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 669 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1889 и 1888 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...