< 14 век п.н.е. 13 век п.н.е. 12 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1214 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1214. година пред новата ера, 214. од вториот милениум п.н.е., 14. од 13 век п.н.е. и петта од 1210-тите п.н.е.

1215 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1215 п.н.е.
MCCXIV п.н.е.
Староегипетска ераXIX династија, 78
Старогрчка ера439 пред 1. олимпијада
Асирски календар3536
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1807
Берберски календар−264
Будистички календар−670
Бурмански календар−1852
Византиски календар4294–4295
Кинески календар乙巳(дрв. змија)
1482 или 1422
    — до —
丙午年 (огн. коњ)
1483 или 1423
Коптски календар−1498 – −1497
Етиопски календар−1222 – −1221
Еврејски календар2546–2547
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1158 – −1157
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1886–1887
Холоценски календар8786
Ирански календар1836 п.п. – 1835 п.п.
Исламски календар1892 п.х. – 1891 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1119
Мингуо-календар3126 пред Р. Кина
民前3126年
Нанакшахи−2682
Тајландски сончев календар−672 – −671
Тибетски календар阴木蛇年
(женско дрво-змија)
−1088 или −1469 или −2241
    — до —
阳火马年
(машки оган-коњ)
−1087 или −1468 или −2240

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4294 и 4295 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3536 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2546 и 2547 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 461 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1214 година се протега во 1422 и 1423, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1482 и 1483 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 671 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1891 и 1890 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...