< 14 век п.н.е. 13 век п.н.е. 12 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1229 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1229. година пред новата ера, 229. од вториот милениум п.н.е., 29. од 13 век п.н.е. и последна од 1220-тите п.н.е.

1230 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1230 п.н.е.
MCCXXIX п.н.е.
Староегипетска ераXIX династија, 63
Старогрчка ера454 пред 1. олимпијада
Асирски календар3521
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1822
Берберски календар−279
Будистички календар−685
Бурмански календар−1867
Византиски календар4279–4280
Кинески календар庚寅(мет. тигар)
1467 или 1407
    — до —
辛卯年 (мет. зајак)
1468 или 1408
Коптски календар−1513 – −1512
Етиопски календар−1237 – −1236
Еврејски календар2531–2532
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1173 – −1172
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1871–1872
Холоценски календар8771
Ирански календар1851 п.п. – 1850 п.п.
Исламски календар1908 п.х. – 1907 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1104
Мингуо-календар3141 пред Р. Кина
民前3141年
Нанакшахи−2697
Тајландски сончев календар−687 – −686
Тибетски календар阳金虎年
(машко железо-тигар)
−1103 или −1484 или −2256
    — до —
阴金兔年
(женско железо-зајак)
−1102 или −1483 или −2255

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4279 и 4280 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3521 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2531 и 2532 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 476 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1229 година се протега во 1407 и 1408, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1467 и 1468 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 686 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1907 и 1906 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...