< 14 век п.н.е. 13 век п.н.е. 12 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1243 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1243. година пред новата ера, 243. од вториот милениум п.н.е., 43. од 13 век п.н.е. и четвртта од 1240-тите п.н.е.

1244 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1244 п.н.е.
MCCXLIII п.н.е.
Староегипетска ераXIX династија, 49
Старогрчка ера468 пред 1. олимпијада
Асирски календар3507
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1836
Берберски календар−293
Будистички календар−699
Бурмански календар−1881
Византиски календар4265–4266
Кинески календар丙子(огн. стаорец)
1453 или 1393
    — до —
丁丑年 (огн. вол)
1454 или 1394
Коптски календар−1527 – −1526
Етиопски календар−1251 – −1250
Еврејски календар2517–2518
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1187 – −1186
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1857–1858
Холоценски календар8757
Ирански календар1865 п.п. – 1864 п.п.
Исламски календар1922 п.х. – 1921 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1090
Мингуо-календар3155 пред Р. Кина
民前3155年
Нанакшахи−2711
Тајландски сончев календар−701 – −700
Тибетски календар阳火鼠年
(машки оган-стаорец)
−1117 или −1498 или −2270
    — до —
阴火牛年
(женски оган-вол)
−1116 или −1497 или −2269

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4265 и 4266 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3507 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2517 и 2518 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 490 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1243 година се протега во 1393 и 1394, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1453 и 1454 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 700 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1921 и 1920 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...