< 14 век п.н.е. 13 век п.н.е. 12 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1241 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1241. година пред новата ера, 241. од вториот милениум п.н.е., 41. од 13 век п.н.е. и втора од 1240-тите п.н.е.

1242 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1242 п.н.е.
MCCXLI п.н.е.
Староегипетска ераXIX династија, 51
Старогрчка ера466 пред 1. олимпијада
Асирски календар3509
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1834
Берберски календар−291
Будистички календар−697
Бурмански календар−1879
Византиски календар4267–4268
Кинески календар戊寅(зем. тигар)
1455 или 1395
    — до —
己卯年 (зем. зајак)
1456 или 1396
Коптски календар−1525 – −1524
Етиопски календар−1249 – −1248
Еврејски календар2519–2520
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1185 – −1184
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1859–1860
Холоценски календар8759
Ирански календар1863 п.п. – 1862 п.п.
Исламски календар1920 п.х. – 1919 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1092
Мингуо-календар3153 пред Р. Кина
民前3153年
Нанакшахи−2709
Тајландски сончев календар−699 – −698
Тибетски календар阳土虎年
(машка земја-тигар)
−1115 или −1496 или −2268
    — до —
阴土兔年
(женска земја-зајак)
−1114 или −1495 или −2267

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4267 и 4268 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3509 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2519 и 2520 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 488 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1241 година се протега во 1395 и 1396, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1455 и 1456 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 698 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1919 и 1918 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...