< 14 век п.н.е. 13 век п.н.е. 12 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1225 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1225. година пред новата ера, 225. од вториот милениум п.н.е., 25. од 13 век п.н.е. и шеста од 1220-тите п.н.е.

1226 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1226 п.н.е.
MCCXXV п.н.е.
Староегипетска ераXIX династија, 67
Старогрчка ера450 пред 1. олимпијада
Асирски календар3525
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1818
Берберски календар−275
Будистички календар−681
Бурмански календар−1863
Византиски календар4283–4284
Кинески календар甲午(дрв. коњ)
1471 или 1411
    — до —
乙未年 (дрв. коза)
1472 или 1412
Коптски календар−1509 – −1508
Етиопски календар−1233 – −1232
Еврејски календар2535–2536
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1169 – −1168
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1875–1876
Холоценски календар8775
Ирански календар1847 п.п. – 1846 п.п.
Исламски календар1904 п.х. – 1903 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1108
Мингуо-календар3137 пред Р. Кина
民前3137年
Нанакшахи−2693
Тајландски сончев календар−683 – −682
Тибетски календар阳木马年
(машко дрво-коњ)
−1099 или −1480 или −2252
    — до —
阴木羊年
(женско дрво-коза)
−1098 или −1479 или −2251

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4283 и 4284 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3525 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2535 и 2536 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 472 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1225 година се протега во 1411 и 1412, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1471 и 1472 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 682 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1903 и 1902 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...