< 14 век п.н.е. 13 век п.н.е. 12 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1263 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1263. година пред новата ера, 263. од вториот милениум п.н.е., 63. од 13 век п.н.е. и четвртта од 1260-тите п.н.е.

1264 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1264 п.н.е.
MCCLXIII п.н.е.
Староегипетска ераXIX династија, 29
Старогрчка ера488 пред 1. олимпијада
Асирски календар3487
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1856
Берберски календар−313
Будистички календар−719
Бурмански календар−1901
Византиски календар4245–4246
Кинески календар丙辰(огн. змеј)
1433 или 1373
    — до —
丁巳年 (огн. змија)
1434 или 1374
Коптски календар−1547 – −1546
Етиопски календар−1271 – −1270
Еврејски календар2497–2498
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1207 – −1206
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1837–1838
Холоценски календар8737
Ирански календар1885 п.п. – 1884 п.п.
Исламски календар1943 п.х. – 1942 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1070
Мингуо-календар3175 пред Р. Кина
民前3175年
Нанакшахи−2731
Тајландски сончев календар−721 – −720
Тибетски календар阳火龙年
(машки оган-змеј)
−1137 или −1518 или −2290
    — до —
阴火蛇年
(женски оган-змија)
−1136 или −1517 или −2289

Други календари Уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4245 и 4246 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3487 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2497 и 2498 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 510 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1263 година се протега во 1373 и 1374, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1433 и 1434 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 720 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1942 и 1941 исламска година пред хиџра.

Настани Уреди

  • ...

Личности Уреди

  • ...

Откритија Уреди

  • ...