< 14 век п.н.е. 13 век п.н.е. 12 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1242 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1242. година пред новата ера, 242. од вториот милениум п.н.е., 42. од 13 век п.н.е. и трета од 1240-тите п.н.е.

1243 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1243 п.н.е.
MCCXLII п.н.е.
Староегипетска ераXIX династија, 50
Старогрчка ера467 пред 1. олимпијада
Асирски календар3508
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1835
Берберски календар−292
Будистички календар−698
Бурмански календар−1880
Византиски календар4266–4267
Кинески календар丁丑(огн. вол)
1454 или 1394
    — до —
戊寅年 (зем. тигар)
1455 или 1395
Коптски календар−1526 – −1525
Етиопски календар−1250 – −1249
Еврејски календар2518–2519
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1186 – −1185
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1858–1859
Холоценски календар8758
Ирански календар1864 п.п. – 1863 п.п.
Исламски календар1921 п.х. – 1920 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1091
Мингуо-календар3154 пред Р. Кина
民前3154年
Нанакшахи−2710
Тајландски сончев календар−700 – −699
Тибетски календар阴火牛年
(женски оган-вол)
−1116 или −1497 или −2269
    — до —
阳土虎年
(машка земја-тигар)
−1115 или −1496 или −2268

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4266 и 4267 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3508 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2518 и 2519 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 489 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1242 година се протега во 1394 и 1395, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1454 и 1455 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 699 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1920 и 1919 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...