< 14 век п.н.е. 13 век п.н.е. 12 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1205 п.н.е.година во јулијанскиот календар. Тоа била 1205. година пред новата ера, 205. од вториот милениум п.н.е., 5. од 13 век п.н.е. и шеста од 1200-тите п.н.е.

1206 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1206 п.н.е.
MCCV п.н.е.
Староегипетска ераXIX династија, 87
Старогрчка ера430 пред 1. олимпијада
Асирски календар3545
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1798
Берберски календар−255
Будистички календар−661
Бурмански календар−1843
Византиски календар4303–4304
Кинески календар甲寅(дрв. тигар)
1491 или 1431
    — до —
乙卯年 (дрв. зајак)
1492 или 1432
Коптски календар−1489 – −1488
Етиопски календар−1213 – −1212
Еврејски календар2555–2556
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1149 – −1148
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1895–1896
Холоценски календар8795
Ирански календар1827 п.п. – 1826 п.п.
Исламски календар1883 п.х. – 1882 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1128
Мингуо-календар3117 пред Р. Кина
民前3117年
Нанакшахи−2673
Тајландски сончев календар−663 – −662
Тибетски календар阳木虎年
(машко дрво-тигар)
−1079 или −1460 или −2232
    — до —
阴木兔年
(женско дрво-зајак)
−1078 или −1459 или −2231

Други календариУреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4303 и 4304 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3545 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2555 и 2556 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 452 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1205 година се протега во 1431 и 1432, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1491 и 1492 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 662 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1882 и 1881 исламска година пред хиџра.

НастаниУреди

  • ...

ЛичностиУреди

  • ...

ОткритијаУреди

  • ...