< 14 век п.н.е. 13 век п.н.е. 12 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1237 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1237. година пред новата ера, 237. од вториот милениум п.н.е., 37. од 13 век п.н.е. и осма од 1230-тите п.н.е.

1238 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1238 п.н.е.
MCCXXXVII п.н.е.
Староегипетска ераXIX династија, 55
Старогрчка ера462 пред 1. олимпијада
Асирски календар3513
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1830
Берберски календар−287
Будистички календар−693
Бурмански календар−1875
Византиски календар4271–4272
Кинески календар壬午(вод. коњ)
1459 или 1399
    — до —
癸未年 (вод. коза)
1460 или 1400
Коптски календар−1521 – −1520
Етиопски календар−1245 – −1244
Еврејски календар2523–2524
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1181 – −1180
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1863–1864
Холоценски календар8763
Ирански календар1859 п.п. – 1858 п.п.
Исламски календар1916 п.х. – 1915 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1096
Мингуо-календар3149 пред Р. Кина
民前3149年
Нанакшахи−2705
Тајландски сончев календар−695 – −694
Тибетски календар阳水马年
(машка вода-коњ)
−1111 или −1492 или −2264
    — до —
阴水羊年
(женска вода-коза)
−1110 или −1491 или −2263

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4271 и 4272 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3513 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2523 и 2524 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 484 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1237 година се протега во 1399 и 1400, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1459 и 1460 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 694 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1915 и 1914 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...