< 14 век п.н.е. 13 век п.н.е. 12 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1217 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1217. година пред новата ера, 217. од вториот милениум п.н.е., 17. од 13 век п.н.е. и осма од 1210-тите п.н.е.

1218 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1218 п.н.е.
MCCXVII п.н.е.
Староегипетска ераXIX династија, 75
Старогрчка ера442 пред 1. олимпијада
Асирски календар3533
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1810
Берберски календар−267
Будистички календар−673
Бурмански календар−1855
Византиски календар4291–4292
Кинески календар壬寅(вод. тигар)
1479 или 1419
    — до —
癸卯年 (вод. зајак)
1480 или 1420
Коптски календар−1501 – −1500
Етиопски календар−1225 – −1224
Еврејски календар2543–2544
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1161 – −1160
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1883–1884
Холоценски календар8783
Ирански календар1839 п.п. – 1838 п.п.
Исламски календар1895 п.х. – 1894 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1116
Мингуо-календар3129 пред Р. Кина
民前3129年
Нанакшахи−2685
Тајландски сончев календар−675 – −674
Тибетски календар阳水虎年
(машка вода-тигар)
−1091 или −1472 или −2244
    — до —
阴水兔年
(женска вода-зајак)
−1090 или −1471 или −2243

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4291 и 4292 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3533 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2543 и 2544 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 464 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1217 година се протега во 1419 и 1420, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1479 и 1480 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 674 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1894 и 1893 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...