< 14 век п.н.е. 13 век п.н.е. 12 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1300 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1300. година пред новата ера, 300. од вториот милениум п.н.е., последна од 13 век п.н.е. и прва од 1300-тите п.н.е.

1301 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1301 п.н.е.
MCCC п.н.е.
Староегипетска ераXVIII династија, 249
Старогрчка ера525 пред 1. олимпијада
Асирски календар3450
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1893
Берберски календар−350
Будистички календар−756
Бурмански календар−1938
Византиски календар4208–4209
Кинески календар己卯(зем. зајак)
1396 или 1336
    — до —
庚辰年 (мет. змеј)
1397 или 1337
Коптски календар−1584 – −1583
Етиопски календар−1308 – −1307
Еврејски календар2460–2461
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1244 – −1243
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1800–1801
Холоценски календар8700
Ирански календар1922 п.п. – 1921 п.п.
Исламски календар1981 п.х. – 1980 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1033
Мингуо-календар3212 пред Р. Кина
民前3212年
Нанакшахи−2768
Тајландски сончев календар−758 – −757
Тибетски календар阴土兔年
(женска земја-зајак)
−1174 или −1555 или −2327
    — до —
阳金龙年
(машко железо-змеј)
−1173 или −1554 или −2326

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4208 и 4209 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3450 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2460 и 2461 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 547 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1300 година се протега во 1336 и 1337, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1396 и 1397 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 757 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1980 и 1979 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...