< 14 век п.н.е. 13 век п.н.е. 12 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1236 п.н.е.година во јулијанскиот календар. Тоа била 1236. година пред новата ера, 236. од вториот милениум п.н.е., 36. од 13 век п.н.е. и седма од 1230-тите п.н.е.

1237 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1237 п.н.е.
MCCXXXVI п.н.е.
Староегипетска ераXIX династија, 56
Старогрчка ера461 пред 1. олимпијада
Асирски календар3514
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1829
Берберски календар−286
Будистички календар−692
Бурмански календар−1874
Византиски календар4272–4273
Кинески календар癸未(вод. коза)
1460 или 1400
    — до —
甲申年 (дрв. мајмун)
1461 или 1401
Коптски календар−1520 – −1519
Етиопски календар−1244 – −1243
Еврејски календар2524–2525
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1180 – −1179
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1864–1865
Холоценски календар8764
Ирански календар1858 п.п. – 1857 п.п.
Исламски календар1915 п.х. – 1914 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1097
Мингуо-календар3148 пред Р. Кина
民前3148年
Нанакшахи−2704
Тајландски сончев календар−694 – −693
Тибетски календар阴水羊年
(женска вода-коза)
−1110 или −1491 или −2263
    — до —
阳木猴年
(машко дрво-мајмун)
−1109 или −1490 или −2262

Други календариУреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4272 и 4273 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3514 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2524 и 2525 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 483 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1236 година се протега во 1400 и 1401, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1460 и 1461 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 693 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1914 и 1913 исламска година пред хиџра.

НастаниУреди

  • ...

ЛичностиУреди

  • ...

ОткритијаУреди

  • ...