< 14 век п.н.е. 13 век п.н.е. 12 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1278 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1278. година пред новата ера, 278. од вториот милениум п.н.е., 78. од 13 век п.н.е. и деветта од 1270-тите п.н.е.

1279 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1279 п.н.е.
MCCLXXVIII п.н.е.
Староегипетска ераXIX династија, 14
Старогрчка ера503 пред 1. олимпијада
Асирски календар3472
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1871
Берберски календар−328
Будистички календар−734
Бурмански календар−1916
Византиски календар4230–4231
Кинески календар辛丑(мет. вол)
1418 или 1358
    — до —
壬寅年 (вод. тигар)
1419 или 1359
Коптски календар−1562 – −1561
Етиопски календар−1286 – −1285
Еврејски календар2482–2483
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1222 – −1221
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1822–1823
Холоценски календар8722
Ирански календар1900 п.п. – 1899 п.п.
Исламски календар1958 п.х. – 1957 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1055
Мингуо-календар3190 пред Р. Кина
民前3190年
Нанакшахи−2746
Тајландски сончев календар−736 – −735
Тибетски календар阴金牛年
(женско железо-вол)
−1152 или −1533 или −2305
    — до —
阳水虎年
(машка вода-тигар)
−1151 или −1532 или −2304

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4230 и 4231 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3472 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2482 и 2483 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 525 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1278 година се протега во 1358 и 1359, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1418 и 1419 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 735 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1957 и 1956 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...