< 14 век п.н.е. 13 век п.н.е. 12 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1289 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1289. година пред новата ера, 289. од вториот милениум п.н.е., 89. од 13 век п.н.е. и последна од 1280-тите п.н.е.

1290 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1290 п.н.е.
MCCLXXXIX п.н.е.
Староегипетска ераXIX династија, 3
Старогрчка ера514 пред 1. олимпијада
Асирски календар3461
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1882
Берберски календар−339
Будистички календар−745
Бурмански календар−1927
Византиски календар4219–4220
Кинески календар庚寅(мет. тигар)
1407 или 1347
    — до —
辛卯年 (мет. зајак)
1408 или 1348
Коптски календар−1573 – −1572
Етиопски календар−1297 – −1296
Еврејски календар2471–2472
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1233 – −1232
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1811–1812
Холоценски календар8711
Ирански календар1911 п.п. – 1910 п.п.
Исламски календар1970 п.х. – 1969 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1044
Мингуо-календар3201 пред Р. Кина
民前3201年
Нанакшахи−2757
Тајландски сончев календар−747 – −746
Тибетски календар阳金虎年
(машко железо-тигар)
−1163 или −1544 или −2316
    — до —
阴金兔年
(женско железо-зајак)
−1162 или −1543 или −2315

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4219 и 4220 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3461 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2471 и 2472 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 536 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1289 година се протега во 1347 и 1348, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1407 и 1408 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 746 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1969 и 1968 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...