< 14 век п.н.е. 13 век п.н.е. 12 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1219 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1219. година пред новата ера, 219. од вториот милениум п.н.е., 19. од 13 век п.н.е. и последна од 1210-тите п.н.е.

1220 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1220 п.н.е.
MCCXIX п.н.е.
Староегипетска ераXIX династија, 73
Старогрчка ера444 пред 1. олимпијада
Асирски календар3531
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1812
Берберски календар−269
Будистички календар−675
Бурмански календар−1857
Византиски календар4289–4290
Кинески календар庚子(мет. стаорец)
1477 или 1417
    — до —
辛丑年 (мет. вол)
1478 или 1418
Коптски календар−1503 – −1502
Етиопски календар−1227 – −1226
Еврејски календар2541–2542
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1163 – −1162
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1881–1882
Холоценски календар8781
Ирански календар1841 п.п. – 1840 п.п.
Исламски календар1898 п.х. – 1897 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1114
Мингуо-календар3131 пред Р. Кина
民前3131年
Нанакшахи−2687
Тајландски сончев календар−677 – −676
Тибетски календар阳金鼠年
(машко железо-стаорец)
−1093 или −1474 или −2246
    — до —
阴金牛年
(женско железо-вол)
−1092 или −1473 или −2245

Други календари Уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4289 и 4290 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3531 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2541 и 2542 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 466 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1219 година се протега во 1417 и 1418, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1477 и 1478 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 676 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1897 и 1896 исламска година пред хиџра.

Настани Уреди

  • ...

Личности Уреди

  • ...

Откритија Уреди

  • ...