< 14 век п.н.е. 13 век п.н.е. 12 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1259 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1259. година пред новата ера, 259. од вториот милениум п.н.е., 59. од 13 век п.н.е. и последна од 1250-тите п.н.е.

1260 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1260 п.н.е.
MCCLIX п.н.е.
Староегипетска ераXIX династија, 33
Старогрчка ера484 пред 1. олимпијада
Асирски календар3491
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1852
Берберски календар−309
Будистички календар−715
Бурмански календар−1897
Византиски календар4249–4250
Кинески календар庚申(мет. мајмун)
1437 или 1377
    — до —
辛酉年 (мет. петел)
1438 или 1378
Коптски календар−1543 – −1542
Етиопски календар−1267 – −1266
Еврејски календар2501–2502
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1203 – −1202
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1841–1842
Холоценски календар8741
Ирански календар1881 п.п. – 1880 п.п.
Исламски календар1939 п.х. – 1938 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1074
Мингуо-календар3171 пред Р. Кина
民前3171年
Нанакшахи−2727
Тајландски сончев календар−717 – −716
Тибетски календар阳金猴年
(машко железо-мајмун)
−1133 или −1514 или −2286
    — до —
阴金鸡年
(женско железо-петел)
−1132 или −1513 или −2285

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4249 и 4250 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3491 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2501 и 2502 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 506 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1259 година се протега во 1377 и 1378, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1437 и 1438 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 716 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1938 и 1937 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...