< 14 век п.н.е. 13 век п.н.е. 12 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1239 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1239. година пред новата ера, 239. од вториот милениум п.н.е., 39. од 13 век п.н.е. и последна од 1230-тите п.н.е.

1240 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1240 п.н.е.
MCCXXXIX п.н.е.
Староегипетска ераXIX династија, 53
Старогрчка ера464 пред 1. олимпијада
Асирски календар3511
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1832
Берберски календар−289
Будистички календар−695
Бурмански календар−1877
Византиски календар4269–4270
Кинески календар庚辰(мет. змеј)
1457 или 1397
    — до —
辛巳年 (мет. змија)
1458 или 1398
Коптски календар−1523 – −1522
Етиопски календар−1247 – −1246
Еврејски календар2521–2522
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1183 – −1182
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1861–1862
Холоценски календар8761
Ирански календар1861 п.п. – 1860 п.п.
Исламски календар1918 п.х. – 1917 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1094
Мингуо-календар3151 пред Р. Кина
民前3151年
Нанакшахи−2707
Тајландски сончев календар−697 – −696
Тибетски календар阳金龙年
(машко железо-змеј)
−1113 или −1494 или −2266
    — до —
阴金蛇年
(женско железо-змија)
−1112 или −1493 или −2265

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4269 и 4270 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3511 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2521 и 2522 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 486 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1239 година се протега во 1397 и 1398, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1457 и 1458 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 696 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1917 и 1916 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...