< 14 век п.н.е. 13 век п.н.е. 12 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1209 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1209. година пред новата ера, 209. од вториот милениум п.н.е., 9. од 13 век п.н.е. и последна од 1200-тите п.н.е.

1210 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1210 п.н.е.
MCCIX п.н.е.
Староегипетска ераXIX династија, 83
Старогрчка ера434 пред 1. олимпијада
Асирски календар3541
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1802
Берберски календар−259
Будистички календар−665
Бурмански календар−1847
Византиски календар4299–4300
Кинески календар庚戌(мет. куче)
1487 или 1427
    — до —
辛亥年 (мет. свиња)
1488 или 1428
Коптски календар−1493 – −1492
Етиопски календар−1217 – −1216
Еврејски календар2551–2552
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1153 – −1152
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1891–1892
Холоценски календар8791
Ирански календар1831 п.п. – 1830 п.п.
Исламски календар1887 п.х. – 1886 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1124
Мингуо-календар3121 пред Р. Кина
民前3121年
Нанакшахи−2677
Тајландски сончев календар−667 – −666
Тибетски календар阳金狗年
(машко железо-куче)
−1083 или −1464 или −2236
    — до —
阴金猪年
(женско железо-свиња)
−1082 или −1463 или −2235

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4299 и 4300 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3541 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2551 и 2552 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 456 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1209 година се протега во 1427 и 1428, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1487 и 1488 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 666 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1886 и 1885 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...