< 14 век п.н.е. 13 век п.н.е. 12 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1255 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1255. година пред новата ера, 255. од вториот милениум п.н.е., 55. од 13 век п.н.е. и шеста од 1250-тите п.н.е.

1256 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1256 п.н.е.
MCCLV п.н.е.
Староегипетска ераXIX династија, 37
Старогрчка ера480 пред 1. олимпијада
Асирски календар3495
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1848
Берберски календар−305
Будистички календар−711
Бурмански календар−1893
Византиски календар4253–4254
Кинески календар甲子(дрв. стаорец)
1441 или 1381
    — до —
乙丑年 (дрв. вол)
1442 или 1382
Коптски календар−1539 – −1538
Етиопски календар−1263 – −1262
Еврејски календар2505–2506
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1199 – −1198
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1845–1846
Холоценски календар8745
Ирански календар1877 п.п. – 1876 п.п.
Исламски календар1935 п.х. – 1934 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1078
Мингуо-календар3167 пред Р. Кина
民前3167年
Нанакшахи−2723
Тајландски сончев календар−713 – −712
Тибетски календар阳木鼠年
(машко дрво-стаорец)
−1129 или −1510 или −2282
    — до —
阴木牛年
(женско дрво-вол)
−1128 или −1509 или −2281

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4253 и 4254 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3495 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2505 и 2506 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 502 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1255 година се протега во 1381 и 1382, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1441 и 1442 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 712 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1934 и 1933 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...