< 14 век п.н.е. 13 век п.н.е. 12 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1274 п.н.е.година во јулијанскиот календар. Тоа била 1274. година пред новата ера, 274. од вториот милениум п.н.е., 74. од 13 век п.н.е. и петта од 1270-тите п.н.е.

1275 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1275 п.н.е.
MCCLXXIV п.н.е.
Староегипетска ераXIX династија, 18
Старогрчка ера499 пред 1. олимпијада
Асирски календар3476
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1867
Берберски календар−324
Будистички календар−730
Бурмански календар−1912
Византиски календар4234–4235
Кинески календар乙巳(дрв. змија)
1422 или 1362
    — до —
丙午年 (огн. коњ)
1423 или 1363
Коптски календар−1558 – −1557
Етиопски календар−1282 – −1281
Еврејски календар2486–2487
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1218 – −1217
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1826–1827
Холоценски календар8726
Ирански календар1896 п.п. – 1895 п.п.
Исламски календар1954 п.х. – 1953 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1059
Мингуо-календар3186 пред Р. Кина
民前3186年
Нанакшахи−2742
Тајландски сончев календар−732 – −731
Тибетски календар阴木蛇年
(женско дрво-змија)
−1148 или −1529 или −2301
    — до —
阳火马年
(машки оган-коњ)
−1147 или −1528 или −2300

Други календариУреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4234 и 4235 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3476 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2486 и 2487 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 521 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1274 година се протега во 1362 и 1363, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1422 и 1423 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 731 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1953 и 1952 исламска година пред хиџра.

НастаниУреди

  • ...

ЛичностиУреди

  • ...

ОткритијаУреди

  • ...