< 14 век п.н.е. 13 век п.н.е. 12 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1210 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1210. година пред новата ера, 210. од вториот милениум п.н.е., 10. од 13 век п.н.е. и прва од 1210-тите п.н.е.

1211 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1211 п.н.е.
MCCX п.н.е.
Староегипетска ераXIX династија, 82
Старогрчка ера435 пред 1. олимпијада
Асирски календар3540
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1803
Берберски календар−260
Будистички календар−666
Бурмански календар−1848
Византиски календар4298–4299
Кинески календар己酉(зем. петел)
1486 или 1426
    — до —
庚戌年 (мет. куче)
1487 или 1427
Коптски календар−1494 – −1493
Етиопски календар−1218 – −1217
Еврејски календар2550–2551
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1154 – −1153
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1890–1891
Холоценски календар8790
Ирански календар1832 п.п. – 1831 п.п.
Исламски календар1888 п.х. – 1887 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1123
Мингуо-календар3122 пред Р. Кина
民前3122年
Нанакшахи−2678
Тајландски сончев календар−668 – −667
Тибетски календар阴土鸡年
(женска земја-петел)
−1084 или −1465 или −2237
    — до —
阳金狗年
(машко железо-куче)
−1083 или −1464 или −2236

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4298 и 4299 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3540 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2550 и 2551 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 457 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1210 година се протега во 1426 и 1427, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1486 и 1487 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 667 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1887 и 1886 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...