< 14 век п.н.е. 13 век п.н.е. 12 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1206 п.н.е.година во јулијанскиот календар. Тоа била 1206. година пред новата ера, 206. од вториот милениум п.н.е., 6. од 13 век п.н.е. и седма од 1200-тите п.н.е.

1207 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1207 п.н.е.
MCCVI п.н.е.
Староегипетска ераXIX династија, 86
Старогрчка ера431 пред 1. олимпијада
Асирски календар3544
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1799
Берберски календар−256
Будистички календар−662
Бурмански календар−1844
Византиски календар4302–4303
Кинески календар癸丑(вод. вол)
1490 или 1430
    — до —
甲寅年 (дрв. тигар)
1491 или 1431
Коптски календар−1490 – −1489
Етиопски календар−1214 – −1213
Еврејски календар2554–2555
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1150 – −1149
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1894–1895
Холоценски календар8794
Ирански календар1828 п.п. – 1827 п.п.
Исламски календар1884 п.х. – 1883 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1127
Мингуо-календар3118 пред Р. Кина
民前3118年
Нанакшахи−2674
Тајландски сончев календар−664 – −663
Тибетски календар阴水牛年
(женска вода-вол)
−1080 или −1461 или −2233
    — до —
阳木虎年
(машко дрво-тигар)
−1079 или −1460 или −2232

Други календариУреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4302 и 4303 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3544 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2554 и 2555 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 453 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1206 година се протега во 1430 и 1431, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1490 и 1491 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 663 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1883 и 1882 исламска година пред хиџра.

НастаниУреди

  • ...

ЛичностиУреди

  • ...

ОткритијаУреди

  • ...