< 14 век п.н.е. 13 век п.н.е. 12 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1281 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1281. година пред новата ера, 281. од вториот милениум п.н.е., 81. од 13 век п.н.е. и втора од 1280-тите п.н.е.

1282 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1282 п.н.е.
MCCLXXXI п.н.е.
Староегипетска ераXIX династија, 11
Старогрчка ера506 пред 1. олимпијада
Асирски календар3469
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1874
Берберски календар−331
Будистички календар−737
Бурмански календар−1919
Византиски календар4227–4228
Кинески календар戊戌(зем. куче)
1415 или 1355
    — до —
己亥年 (зем. свиња)
1416 или 1356
Коптски календар−1565 – −1564
Етиопски календар−1289 – −1288
Еврејски календар2479–2480
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1225 – −1224
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1819–1820
Холоценски календар8719
Ирански календар1903 п.п. – 1902 п.п.
Исламски календар1961 п.х. – 1960 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1052
Мингуо-календар3193 пред Р. Кина
民前3193年
Нанакшахи−2749
Тајландски сончев календар−739 – −738
Тибетски календар阳土狗年
(машка земја-куче)
−1155 или −1536 или −2308
    — до —
阴土猪年
(женска земја-свиња)
−1154 или −1535 или −2307

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4227 и 4228 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3469 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2479 и 2480 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 528 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1281 година се протега во 1355 и 1356, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1415 и 1416 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 738 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1960 и 1959 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...