< 14 век п.н.е. 13 век п.н.е. 12 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1282 п.н.е.година во јулијанскиот календар. Тоа била 1282. година пред новата ера, 282. од вториот милениум п.н.е., 82. од 13 век п.н.е. и трета од 1280-тите п.н.е.

1283 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1283 п.н.е.
MCCLXXXII п.н.е.
Староегипетска ераXIX династија, 10
Старогрчка ера507 пред 1. олимпијада
Асирски календар3468
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1875
Берберски календар−332
Будистички календар−738
Бурмански календар−1920
Византиски календар4226–4227
Кинески календар丁酉(огн. петел)
1414 или 1354
    — до —
戊戌年 (зем. куче)
1415 или 1355
Коптски календар−1566 – −1565
Етиопски календар−1290 – −1289
Еврејски календар2478–2479
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1226 – −1225
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1818–1819
Холоценски календар8718
Ирански календар1904 п.п. – 1903 п.п.
Исламски календар1962 п.х. – 1961 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1051
Мингуо-календар3194 пред Р. Кина
民前3194年
Нанакшахи−2750
Тајландски сончев календар−740 – −739
Тибетски календар阴火鸡年
(женски оган-петел)
−1156 или −1537 или −2309
    — до —
阳土狗年
(машка земја-куче)
−1155 или −1536 или −2308

Други календариУреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4226 и 4227 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3468 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2478 и 2479 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 529 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1282 година се протега во 1354 и 1355, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1414 и 1415 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 739 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1961 и 1960 исламска година пред хиџра.

НастаниУреди

  • ...

ЛичностиУреди

  • ...

ОткритијаУреди

  • ...