< 14 век п.н.е. 13 век п.н.е. 12 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1238 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1238. година пред новата ера, 238. од вториот милениум п.н.е., 38. од 13 век п.н.е. и деветта од 1230-тите п.н.е.

1239 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1239 п.н.е.
MCCXXXVIII п.н.е.
Староегипетска ераXIX династија, 54
Старогрчка ера463 пред 1. олимпијада
Асирски календар3512
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1831
Берберски календар−288
Будистички календар−694
Бурмански календар−1876
Византиски календар4270–4271
Кинески календар辛巳(мет. змија)
1458 или 1398
    — до —
壬午年 (вод. коњ)
1459 или 1399
Коптски календар−1522 – −1521
Етиопски календар−1246 – −1245
Еврејски календар2522–2523
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1182 – −1181
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1862–1863
Холоценски календар8762
Ирански календар1860 п.п. – 1859 п.п.
Исламски календар1917 п.х. – 1916 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1095
Мингуо-календар3150 пред Р. Кина
民前3150年
Нанакшахи−2706
Тајландски сончев календар−696 – −695
Тибетски календар阴金蛇年
(женско железо-змија)
−1112 или −1493 или −2265
    — до —
阳水马年
(машка вода-коњ)
−1111 или −1492 или −2264

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4270 и 4271 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3512 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2522 и 2523 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 485 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1238 година се протега во 1398 и 1399, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1458 и 1459 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 695 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1916 и 1915 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...